“Filmin yıldızları, hikayeyi devam ettiren ve sizi Enola’nın macerasına sürükleyen güçlü performanslar sunuyor.”

profesyoneller

  • Millie Bobby Brown sonsuz eğlenceli

  • Henry Cavill’in Sherlock Holmes’u taze ve büyüleyici hissediyor

  • Aksiyon, mizah ve gizemin doğru dengesi

Eksileri

  • Merkezi gizem biraz dolambaçlı

İyi bir devam filmi yaratmanın sırrı, yıllar boyunca birkaç film yapımcısı ve stüdyodan fazlasını şaşkına çeviren bir gizemdir. Hollywood’un tarihi, seleflerinin başarısına ulaşamayan takip filmleriyle doludur, ancak arada sırada bir film tüm doğru ipuçlarını bulur.

Ve bazen – olduğu gibi Enola Holmes 2 — hatta onu gösteriyorlar, şey… basit.

Millie Bobby Brown, Enola Holmes 2'den bir sahnede bir arabada oturuyor.

Büyümek

Jack Thorne’un yazdığı senaryodan Harry Bradbeer tarafından yönetilen, Enola Holmes 2 Millie Bobby Brown’ı geri getiriyor (yabancı şeyler) kendini sık sık ünlü kardeşi Sherlock’un gölgesinde bulan ünvanlı, hevesli dedektif olarak Güçlü adam yıldız Henry Cavill. Film, Enola’nın, hükümetin ve endüstrinin en üst seviyeleriyle bağları olan bir kayıp kişi vakasına dalmışken, acemi dedektiflik bürosunu yerden kaldırmak için mücadele ettiğini bulur.

İlk Enola Holmes Brown’ı baş karakter olarak tanıtmak için harika bir iş çıkardı; zeki, kavrayışlı doğası sadece sosyal beceriksizliği ve başını belaya sokma becerisiyle eşleşti. Brown, hem aksiyon hem de mizahı kolaylıkla ele alarak ve Enola’nın dördüncü duvarı yıkma ve izleyicileri hikayesine dahil etme konusundaki yakınlığı sayesinde sadece Cavill’le değil, aynı zamanda filmin izleyicileriyle de harika bir kimya göstererek rolü kendine has bir hale getirdi.

Bütün bunlar devam ediyor – ve büyümeye devam ediyor – Enola Holmes 2Hikayenin kendisinden Enola’nın çevredeki karakterler ve seyirciyle olan ilişkisine kadar ilk filmin doğal bir uzantısı gibi hissettiren . Seride artık Enola’yı kontrol ettiğiniz eski bir arkadaş gibi hissettiren bir rahatlık seviyesi var ve size anlatacak bir dolu hikayesi var.

Millie Bobby Brown, Henry Cavill ve Louis Partridge, Enola Holmes 2'den bir sahnede bir kağıda bakıyorlar.
Enola Holmes 2. Sherlock Holmes rolünde Henry Cavill, Enola Holmes rolünde Millie Bobby Brown, Tewkesbury rolünde Louis Partridge. cr. Alex Bailey/Netflix © 2022

Sherlock ve Enola

2020’lerde öne çıkan temalar Enola Holmes bağımsızlığını iddia etme arzusuna odaklandı ve Enola Holmes 2 Brown’ın karakteri şimdi yardım istemek ve kabul etmek için mücadele ediyor. Bu karakter için tematik bir senaryo çevirme, ancak akıllıca ele alınmış ve Enola’nın sinir bozucu derecede ataerkil bir dünyada bağımsız bir kadın olarak başardıklarını azaltmaktan kaçınmayı başarıyor.

Bu hassas bir çizgide yürümek ama Brown ve filmin yaratıcı ekibi bunu yapmak için gereken anlatı dengesini buluyor.

Çabaları, Sherlock versiyonu bu sefer önemli ölçüde daha fazla ekran süresi ve karakter gelişimi elde eden, ancak Brown’ı ve onun Enola tasvirini asla gölgede bırakmayan Cavill’in nüanslı bir performansıyla destekleniyor. Cavill’in Sherlock’u, Enola kadar entelektüel olarak mesafeli ve sosyal olarak gariptir, ancak bir erkek olarak, ona hayranlık ve saygı kazandıran aynı niteliklerin kız kardeşine karşı çalıştığını fark edecek kadar akıllıdır.

Cavill’in Sherlock’u açıkça duygusal bir karakter değil, onun yerine duyguları ve sadakatleri Enola ile olan etkileşimi aracılığıyla keşfediliyor. Göreceli olarak soğuk olduğu bilinen bir karaktere sıcaklık ve kalp aşılamanın akıllıca bir yolu ve Cavill ve filmin yaratıcı ekibi tarafından uygun şekilde yumuşak bir dokunuşla işleniyor.

Henry Cavill, Enola Holmes 2'den bir sahnede Sherlock Holmes olarak arkaya yaslanıyor.

oyun devam ediyor

Filmin Holmes temelli temeli göz önüne alındığında – yazar Nancy Springer’in Enola Holmes filmler için uyarlanmış romanlar – biraz şaşırtıcı, en zayıf unsurun Enola Holmes 2 onun merkezi gizemidir.

Enola’nın macerası onu kayıp bir kadın, bir kibrit çöpü fabrikası ve İngiliz hükümetini içeren büyük bir komplonun içine sürükler, ancak ilgili tüm taraflar arasındaki bağlantı, üçüncü perdenin büyük, açıklayıcı sahnesinden sonra bile bir şekilde belirsizliğini korur. Enola perdeyi aralayıp kötüleri ortaya çıkarsa da, anlatı hiçbir zaman “A-ha!” türünden bir şey sunmuyor. Sherlock Holmes dünyasının içinde ve çevresinde geçen hikayelerden beklediğimiz an. Kesinlikle biraz hayal kırıklığı yaratıyor, ancak filmin harika performansları – aynı zamanda David Thewlis’in oynadığı kötü bir müfettiş ve Susie Wokoma ve Helena Bonham Carter’ın oynadığı geri dönen karakterleri de içeriyor – asansör Enola Holmes 2 anlatı kendi gizeminde boğulduğunda.

Eğlenceli, komik ve etkileyici bir şekilde zeki, Enola Holmes 2 sadece selefine göre başarılı olmakla kalmayıp, franchise’ın dünyasını anlamlı şekillerde genişleten nadir devam filmidir. Filmin finali, Enola ve bu konuda Sherlock için daha fazla hikayenin gelmesi için zemin hazırlıyor ve hayranlarına onlara katılmayı dört gözle beklemeleri için birçok neden sunuyor.

Harry Bradbeer’in yönettiği, Enola Holmes 2 4 Kasım’da Netflix’te başlıyor.


genel-19