Abell 2255 gökada kümesinin birleşik görüntüsü. Mavi, ROSAT’tan alınan X-ışını verileridir. Bunlar galaksiler arasındaki sıcak gazı gösterir. Sarı ve mor, LOFAR’dan gelen radyo verileridir. Mor parıltı, tüm kümeyi çevreleyen radyo emisyonudur. Sarı çizgiler, kümenin manyetik alanlarında hızlı hareket eden parçacıklardır. Arka plan görüntüsü SSDS ile çekildi. Görüntü yaklaşık 18 milyon x 18 milyon ışıkyılı boyutundadır. Dünya’dan görüntü, gökyüzünün dört dolunay büyüklüğünde bir bölgesini kapsıyor. Kredi: ROSAT/LOFAR/SDSS/Botteon, et al.

Hollandalı-İtalyan-Alman bir gökbilimciler ekibi, binlerce gökada kümesinin etrafında devasa bir radyo emisyonu parıltısı gözlemledi. Dört dolunay büyüklüğünde bir alana 18 gece odaklanmış binlerce LOFAR anteninden gelen verileri birleştirdiler.

Bu, gökbilimcilerin ilk kez bu kadar geniş bir alandan bu kadar uzun bir süre ve bu kadar ayrıntılı bir şekilde radyo emisyonunu yakalayabilmesidir. Bulgularını 2 Kasım Çarşamba günü dergide yayınladılar Bilim Gelişmeleri “Manyetik alanlar ve göreli elektronlar tüm galaksi kümesini dolduruyor” makalesinde.

Gökbilimciler Abell 2255’i incelediler. Bu, Draco takımyıldızı yönünde Dünya’dan yaklaşık bir milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan binlerce gökadadan oluşan bir kümedir. Yeni görüntüler, LOFAR öncülüyle çekilen görüntülerden 25 kat daha keskin ve 60 kat daha az parazite sahip. Ekip, büyük hacimli verileri işlemek için yeni teknikler geliştirmek zorunda kaldı.

Galaksi kümeleri, evrenin en yoğun “nüfusa sahip” bölgeleridir. Yüzlerce ila binlerce galaksiden oluşurlar. Galaksiler arasında, yüksek enerjili parçacıklardan ve manyetik alanlardan oluşan nadir gaz bulunur. Bu gazın kökeni ve parçacıkların ve manyetik alanların birbirini nasıl etkilediği hakkında çok az şey bilinmektedir.

Türbülans ve şoklar

Araştırma lideri Andrea Botteon (Leiden Üniversitesi, Hollanda ve Università di Bologna / INAF, İtalya) “Yeni görüntülere ve hesaplamalarımıza dayanarak, kümenin oluşumu sırasında Abell 2255’ten gelen radyo emisyonunun üretildiğini düşünüyoruz” dedi. . Gökbilimcilerin bu süreçleri küme merkezinden çok uzakta ilk kez incelediklerini ekliyor.

“Teorimizde, parçacıkların, kümenin oluşumu sırasında üretilen muazzam türbülans ve şoklar tarafından hızlandırıldığını varsayıyoruz. Buna karşılık, bu hareketler manyetik alanları da güçlendirebilir.”

Gelecekte, araştırmacılar LOFAR teleskoplarını ve Kilometre Kare Dizisi gibi henüz inşa edilmemiş teleskopları diğer gökada kümelerinde daha uzun süreler boyunca hedeflemek istiyorlar. Ayrıca Abell 2255’i daha detaylı gözlemleme niyetindeler. Bunu yaparak, galaksi kümelerini birbirine bağlayan sözde kozmik ağ hakkında daha fazla şey öğrenmeyi umuyorlar.

Daha fazla bilgi:
Andrea Botteon ve diğerleri, Manyetik alanlar ve göreli elektronlar tüm galaksi kümesini dolduruyor, Bilim Gelişmeleri (2022). DOI: 10.1126/sciadv.abq7623. www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abq7623

Hollanda Astronomi Araştırma Okulu tarafından sağlanmıştır

Alıntı: LOFAR antenleri, gökada kümelerini (2022, 2 Kasım) çevreleyen dev radyo emisyonu parıltısını ortaya çıkardı, 2 Kasım 2022’de https://phys.org/news/2022-11-lofar-antennas-unveil-giant-radio.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1