Kızılötesi bir görüntünün üzerine bindirilmiş x-ışını radyasyonunu gösteren bileşik bir görüntü. Kredi bilgileri: NASA

NASA bilim adamı, James Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen erken verileri Chandra Gözlemevi ile alınan X-ışını verileriyle birleştiren görüntüler yayınladı. Görüntüler, güzelliklerinin yanı sıra, evrendeki en karmaşık astrofiziksel fenomenlerin bazılarının iç işleyişine dair içgörüler sunuyor.

Işığın farklı dalga boyları, kozmos hakkında farklı türde bilgiler ortaya çıkarır. Uzaya fırlattığımız veya yerde açtığımız her yeni teleskop, başka türlü algılayamayacağımız süreçlere yeni bir pencere açıyor.

Örneğin, James Webb Uzay Teleskobu kızılötesi radyasyona odaklanmıştır. Kızılötesi radyasyon, sıcak nesneler tarafından yayılır ve gaz bulutlarından emilmeden veya dağılmadan geçmekte mükemmeldir. Bu, gökbilimcilerin yeni oluşan yıldızları çevreleyen tür gibi yoğun toz bulutlarının kalplerine bakmalarını sağlar.

Enerji spektrumunun diğer ucunda Chandra C-ışını Gözlemevi bulunur. X-ışınları, süpernova ve pulsarlar gibi kozmostaki en enerjik olaylardan bazıları tarafından üretilir. X-ışınlarında aldığımız radyasyon bize bu yüksek enerjili süreçlerin nasıl çalıştığını anlatıyor.

En iyi astronomi türü, farklı dalga boylarını birleştirdiğimizde ortaya çıkar. En son durumda, NASA bilim adamları, James Webb Uzay Teleskobu’ndan yakın zamanda yayınlanan erken yayın görüntülerini aldı ve aynı nesnelerin Chandra X-ışını Gözlemevi gözlemlerini kapladı.

Bilim adamları henüz görüntüleri incelemedi ve araştırmalarını yayınlamadı, ancak şimdiden bazı sonuçlar çıkarabiliriz. X-ışını radyasyonu bize yüksek enerjili süreçlerin nerede gerçekleştiğini söylerken, kızılötesi bize sıcak nesnelerin toz bulutları tarafından nerede gizlendiğini söyler. Örneğin, Stephan’s Quintet’in görüntüsü beş galaksiyi göstermektedir. Merkezdeki iki gökadanın üzerinde dalgalı bir bulut bulunur. Bu, Chandra’nın ifşa ettiği ve aksi halde görülemeyecek bir şok dalgasıdır.

Chandra'nın JWST ile birleştirilmiş X-ışını vizyonu, evren hakkında daha da fazla ayrıntı ortaya koyuyor

Stephan’ın Beşlisi Chandra ve James Webb tarafından görüldüğü gibi. Kredi bilgileri: NASA

Fotoğraf albümüne göz atabilirsiniz burada kendin için. Bilim adamları verileri birleştirmeye ve yeni içgörüler ortaya çıkarmaya devam ederken, güzel görüntülerin tadını çıkararak kendimizi tatmin edebiliriz.


Hubble çalkantılı bir yıldız kreşini görüyor


Evren Bugün tarafından sağlanan

Alıntı: Chandra’nın JWST ile birleştirilmiş X-ray görüşü, evren hakkında daha da fazla ayrıntı ortaya koyuyor (2022, 24 Ekim) 24 Ekim 2022’de https://phys.org/news/2022-10-chandra-x-ray-vision-combined adresinden alındı. -jwst.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1