Apple başlattı iPhone 14 ve iPhone 14 Plus bu yıl Eylül ayının başlarında. Yaklaşık bir ay sonra Apple, iPhone 14 Plus’ın üretimini aşamalı olarak durdurmaya ve ardından tamamen durdurmaya karar verdi.

iPhone 14 Plus’ın fiyatlandırması sorun gibi görünüyor. Görünüşe göre insanlar, iPhone 14’ün 256GB varyantını aynı miktarda alabilecekleri zaman, 89.900 Rs için temel bir iPhone 14 Plus varyantı satın alma noktasını görmüyorlar. Resim Kredisi: Elma

Teknik analistler ve Apple hayranları, iPhone 14 Plus’ın Apple’ın beklediği düzeyde performans göstermemesini bekliyordu. Tarihsel olarak, garip bir boyutta olan ve Apple’ın gerçek amiral gemisi olmayan cihazları iyi satışlar elde edemedi.

Bu özellikle iPhone 13 Mini için geçerliydi. Benzer şekilde, iPhone 14 Max olarak adlandırılan iPhone 14 Plus teknoloji topluluğu tarafından piyasaya sürülmeden önce aynı şekilde gitti.

iPhone 13 Mini söz konusu olduğunda, sorun cihazın küçücük boyutuydu. İPhone’lara gelince, insanlar daha küçük ve görünüşte daha ucuz bir sürüm yerine normal boyutlu bir cihazı tercih ediyor, çünkü çoğu iPhone kullanıcısı cihazı nüfuz için satın alıyor.

iPhone 14 Max’in durumunda sorun cihazın fiyatıydı. Görünüşe göre insanlar, iPhone 14’ün 256GB varyantını aynı miktarda alabilecekleri zaman, 89.900 Rs için temel bir iPhone 14 Plus varyantı satın alma noktasını görmüyorlar.

Bazı raporlar, Apple’ın iPhone 14 Plus’ın üretimini zaten durdurduğunu ve pazarlardaki cihaz talebini yeniden değerlendirdiğini gösteriyor.

Tedarik zinciri kaynaklarına atıfta bulunan raporlar, Apple’ın iPhone 14 Plus’ın üretimini derhal durdurmak için en az bir iPhone montaj ortağına ulaştığını ve üretimi yüzde 90’a kadar azaltmak için iki bileşen tedarikçisiyle de iletişime geçtiğini gösteriyor.

Raporda ayrıca, en az bir iPhone tedarikçisine iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modelleri için bileşen üretimini artırma talimatı verildiğinden bahsediliyor.

Apple’dan bu gelişmeler hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

Apple’ın iPhone 15 serisi için de mevcut boyutlandırma ve adlandırma şemasına devam ettiği ve iPhone 15 Max veya iPhone 15 Plus’ı piyasaya sürdüğü söylendi. Apple’ın hala bu yolda devam edip etmediğini ve cihazı daha rekabetçi bir şekilde fiyatlandırdığını veya dizilişini biraz değiştirip değiştirmediğini görmek ilginç olacak.genel-5