Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve SpaceX, Crew-4 astronotlarının Uluslararası Uzay İstasyonundan Dünya’ya başarılı bir şekilde geri döndüğünü bildirdi.Başlangıçta astronotları olan geminin 13 Ekim Moskova saatiyle 02:05’te ISS’den ayrılması ve 14 Ekim Moskova saatiyle 00:41’de suya inmesi planlanmıştı. Ancak daha sonra hava koşulları nedeniyle astronotların dönüşü ertelendi.

Sonuç olarak, SpaceX’in Crew Dragon insanlı uzay aracı, 14 Ekim’de Moskova saatiyle 19:05’te ISS’den otomatik olarak ayrıldı. Çıkarma, ISS kapağının Mürettebat Ejderhasına göre konumunu düzeltmek için bir saat daha ertelendi. İniş kapsülü, Moskova saatiyle 23:55’te Florida kıyılarına düştü.

Crew-4 ekibinde NASA astronotları Chell Lindgren, Robert Hines ve Jessica Watkins ile Avrupa Uzay Ajansı astronotu Samantha Cristoforetti yer alıyor. 27 Nisan 2022’de Dünya’dan ayrılan ISS’de (toplamda 170 gün) neredeyse yarım yıl geçirdiler.

Roscosmos kozmonotları Sergei Prokopiev, Dmitry Petelin ve Anna Kikina, NASA astronotları Nicole Mann, Josh Kassada ve Francisco Rubio’nun yanı sıra Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) astronotu Koichi Wakata ISS üzerinde çalışmaya devam ediyor.genel-22