SpaceX’in Falcon 9 roketi, tepesinde Dragon Endurance uzay aracı ile, NASA’nın SpaceX Crew-5 fırlatmasından önce 1 Ekim 2022’de NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’da dikeydir. Liftoff, 5 Ekim Çarşamba günü öğlen EDT için hedefleniyor. Kredi: SpaceX

NASA için yaklaşan lansman etkinliklerinin canlı yayınını sağlayacaktır. Uzay X Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) mürettebat-5 görevi.

Crew-5’in kaldırılması, 5 Ekim Çarşamba günü, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan öğlen EDT için hala hedefleniyor. Bir günden biraz fazla bir süre sonra, 6 Ekim Perşembe günü saat 16:57’de Endurance adlı Dragon uzay aracının uzay istasyonuna yanaşması planlanıyor.

Salı günü gün boyunca, görev ekipleri, güçlendirici kurtarmayı desteklemeye hazır olan Sadece Talimatları Oku adlı Falcon 9 kurtarma gemisinin durumunu gözden geçirdi. Dokuz Merlin birinci aşama motorundan birinde bulunan bir itme vektörü kontrol aktüatörü, SpaceX teknisyenleri tarafından başarıyla değiştirildi. SpaceX ekipleri ayrıca Dragon’un içindeki taşınabilir yangın söndürme sistemindeki küçük bir sızıntıyı da düzeltti. Her iki sorun da son lansman öncesi doğrulama kontrolleri sürecinde bulundu ve düzeltmeler, mürettebatın fırlatılmasını desteklemek için en iyi sistemlerin yerinde olmasını sağlıyor.

Otonom Uzay Limanı Drone Gemisi

Otonom uzay limanı drone gemisinde (ASDS) bir Falcon 9 Full Thrust roketinin ilk aşaması. Kredi bilgileri: SpaceX

ABD Uzay Kuvvetleri 45. Hava Filosu hava durumu yetkilileri, temel alınan Crew-5 görevinin kalkışı için fırlatma rampasında uygun hava koşullarının %90’dan fazla olduğunu tahmin etmeye devam ediyor. Falcon 9 Crew Dragon fırlatma hava durumu kriterleri. Fırlatma alanı için birincil hava endişeleri, kümülüs bulutu ve yağış kuralları yoluyla uçuştur. Ekipler ayrıca, orta Atlantik kıyısı boyunca Ian Kasırgası’nın kalıntılarından gelen şiddetli rüzgarlar nedeniyle hala bir izleme öğesi olarak kalan Dragon’un uçuşu için hem fırlatma alanı hem de iniş menzili için hava koşullarını izleyecek.

Crew-5’in fırlatma öncesi, fırlatma ve yerleştirme işlemleri NASA Televizyonunda canlı yayınlanacak. NASA uygulaması, ve ajansın web sitesi. Şuradan takip edin: www.nasa.gov/live

Crew-5 uçuşu, bir bilim seferi görevi için dört mürettebat üyesini uzay istasyonuna taşıyacak: NASA astronotları Nicole Mann ve Josh Cassada, JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) astronotu Koichi Wakata ve Roscosmos kozmonotu Anna Kikina. Astronotlar, SpaceX Dragon Endurance uzay aracında uçacak ve yeni bir Falcon 9 güçlendirici ile fırlatılacak.

NASA’nın SpaceX Crew-5 görev kapsamı aşağıdaki gibidir (her zaman Doğu):

5 Ekim Çarşamba

8:30 – NASA TV lansmanı kapsamı başlıyor. NASA Televizyonu, ambarın açılması ve karşılama töreninin rıhtımına ve kapsamına sürekli görev kapsamına sahip olacaktır.

13:30 (yaklaşık olarak) – NASA TV’de Lansman Sonrası Haber Konferansı

  • Kathy Lueders, yardımcı yönetici, İnsan Keşif ve Operasyonlar Misyon Müdürlüğü, NASA Genel Merkezi
  • Steve Stich, yönetici, Ticari Ekip Programı, Kennedy
  • Joel Montalbano, yönetici, Uluslararası Uzay İstasyonu, Johnson
  • Sarah Walker, yönetmen, Dragon Mission Management, SpaceX
  • JAXA’nın İnsan Uzay Uçuşu Teknoloji Müdürlüğü başkan yardımcısı ve genel müdürü Hiroshi Sasaki
  • Sergei Krikalev, Genel Müdür, İnsan Uzay Uçuş Programları, Roscosmos

6 Ekim Perşembe

16:57 – Uluslararası Uzay İstasyonuna Yerleşme

18:42 – Ambar Açılışı

20:15 – Karşılama Töreniuzay-2