Elon Musk, Twitter’ı özel almak için 44 milyar dolarlık (kabaca 3,58,300 Rs. istese de istemese de öder. Bir anlaşma, dünyanın en zengin kişisini en etkili medya platformlarından birinin başına geçirecek ve Twitter’ın markasına zarar veren ve Musk’ın kararsız davranışları konusundaki itibarını besleyen aylarca süren davaları sonlandıracaktı.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Musk, Nisan ayında satın almayı taahhüt ettiği ancak kısa sürede soğuyan bir şirketi devralacak. Salı günü geç saatlerde Twitter satın almanın X adında bir “her şey uygulaması” yaratma tutkusunu hızlandıracağını tweetledi.

elon musk twitter vs elon musk twitter

Elon Musk, Twitter’a karşı
Fotoğraf Kredisi: Reuters

Yenilenen teklif, sosyal medya şirketinin Musk’ı anlaşmayı 44 milyar dolara (kabaca Rs. 3,58,300 crore).

Musk, Pazartesi günü Twitter’a, Delaware yargıcının yargılamayı durdurması halinde orijinal şartlarda anlaşmaya devam etmeyi planladığını belirten bir mektup gönderdi. Twitter ekibine aşina bir kaynak Reuters’e Salı sabahı yapılan bir mahkeme duruşmasında yargıcın iki tarafın akşam rapor vermesini istediğini söyledi.

Bazıları planlı ifadesine işaret etse de, Musk’ın neden savaşını bırakmayı seçtiği hemen belli değildi.

Columbia Hukuk Okulu’nda profesör olan Eric Talley, “Tahrip edilmek üzereydi ve pek çok rahatsız edici gerçek ortaya çıkacaktı” dedi.

Bir sözcü Reuters’e verdiği demeçte, Twitter’ın Musk’ın mektubunu aldığını ve anlaşmayı orijinal fiyattan kapatmayı amaçladığını söyledi. Twitter, Musk’ın teklifini kabul edip etmediğini söylemedi.

Twitter’ın en önde gelen kullanıcılarından biri olan Musk, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, bot hesaplarının sayısının Twitter’ın tahmininden çok daha yüksek olduğu için cezasız çekebileceğini söyledi. Botlar otomatik hesaplardır ve kullanımları hizmette kaç kişinin olduğuna dair fazla tahminlere yol açabilir, bu da reklam oranları ve hizmetin genel değeri için önemlidir.

Twitter’ın 27 Eylül’deki hukuk ekibi, Musk tarafından istihdam edilen bilim adamlarının platformdaki sahte hesapların sayısını yüzde 5,3 ve yüzde 11 olarak tahmin ettiğini söyledi.

Twitter avukatı Bradley Wilson mahkemeye verdiği demeçte, “Söyleyebildiğimiz kadarıyla bu analizlerin hiçbiri Bay Musk’ın Twitter’a ve dünyaya anlattıklarını uzaktan desteklemiyor” dedi.

UC Berkeley’de hukuk profesörü olan Adam Badawi, orijinal anlaşmanın “çıkması çok zor olan satıcı dostu bir anlaşma” olduğunu söyledi. Musk, “büyük olasılıkla, hisse başına 54.20 dolardan (kabaca 4.400 rupi) kapanmaya zorlanmasıyla sonuçlanacağını fark etti” dedi.

Musk gün boyunca Twitter’da nispeten sessizdi, ancak Salı günü geç saatlerde “Twitter muhtemelen X’i 3 ila 5 yıl hızlandırıyor” diye tweet attı.

Bu, Haziran ayında Twitter personeline Çin’de popüler olan WeChat gibi farklı uygulamalar ve özellikler için bir “süper uygulama” veya pazar yeri oluşturma konusunda yaptığı önerileri tekrarladı. Musk ayrıca bir para transferi özelliği oluşturmak istediğini de söyledi.

finansman

İki taraf arasında bir anlaşma, Twitter kullanıcıları arasında Musk’ın siyasi olarak muhafazakar sesleri ortadan kaldıran platform için planlarıyla ilgili korkuları yeniden canlandıracak. Donald Trump’ın destekçileri, Musk’ın, 6 Ocak 2021’de ABD Başkenti’ne destekçileri tarafından saldırıdan sonra yasaklanan eski ABD başkanının hesabını yeniden etkinleştireceğini umuyor.

Musk, Pazartesi günü Ukrayna-Rusya savaşı için Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy’den hızlı bir kınama alan bir barış planını sunduğu zaman da dahil olmak üzere tartışmaları karıştırmak için Twitter’ı kullandı.

Bloomberg, Musk’ın orijinal fiyatı ödemeye hazır olduğunu bildiren ilk kişi oldu. Musk ayrıca teklifinin yasal işlemlerin durdurulmasına bağlı olduğunu söyledi.

Orijinal fiyatta bir uzlaşma, Musk’ın işlemi herhangi bir komplikasyon olmadan finanse etmesine de izin verecek. Musk ve Twitter fiyatı yeniden müzakere etseydi, teknik olarak kararlı destekçilerin çekip gitmesine izin verecekti.

Musk, Twitter’ı satın almayı kabul ettiğinden beri 15.4 milyar dolar (kabaca 1.25.400 crore) değerinde Tesla hissesi sattı.

Musk ayrıca Morgan Stanley, Bank of America, Mitsubishi UFJ Financial Group ve Barclays dahil bankalardan, Twitter satın alımını desteklemek için 12.5 milyar dolarlık (kabaca 1.01.800 Rs) marj kredisi sağlamak için bir finansman taahhüdü aldı.

Satın almayı finanse etmeyi kabul eden bankaların, anlaşmanın imzalanmasından bu yana piyasalardaki gerileme göz önüne alındığında, yatırımcıları borcu satın almak için çekmekte zorlanacakları için anlaşmada yüz milyonlarca dolar kaybetmeleri muhtemel.

Ancak bankalar, kredileri satıp satamayacaklarına bakılmaksızın finansman sağlamayı kabul etti ve düzenleyici başvurulara göre kendilerini finansman taahhüdünden kurtarmak için uzun yasal risklerle karşı karşıya kaldılar.

Twitter, Musk’a satış için şimdiden hissedar desteği aldığından, iki taraf orijinal şartlarda anlaşmaya varırsa, anlaşma önümüzdeki haftalarda hızla kapanabilir.

© Thomson Reuters 2022


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

genel-8