ABD Başkanı Joe Biden, 3 Ekim 2022'de Porto Riko, Ponce'deki Ponce Limanı'nda Fiona Kasırgası'nın ardından açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, 3 Ekim 2022’de Porto Riko, Ponce’deki Ponce Limanı’nda Fiona Kasırgası’nın ardından açıklamalarda bulundu.
Fotoğraf: SAUL LOEB/AFP (Getty Resimleri)

Başkan Joe Biden, Pazartesi günü Porto Riko’yu ziyaret ederek yol açtığı hasarı araştırdı. Fiona kasırgası geçen ay. Ponce kentinde yaptığı bir konuşmada Biden, adaya yardım etmek için 60 milyon dolarlık ek fon sözü verdi.hepsini yeniden inşa et,milyarlarca doların üstüne alradanın Irma ve Maria kasırgalarından kurtulması için hemen ayrıldı.

“Esnek bir şekilde yeniden inşa edin, böylece bir daha yapmazsınız – fırtınalar tekrar geldiğinde, ki olacak, daha önce neden oldukları hasarı almıyorlar” dedi. “Porto Riko güçlü bir yer ve Porto Rikolular güçlü insanlar. Ancak buna rağmen, gereğinden fazlasına katlanmak zorunda kaldınız ve yardımı zamanında alamadınız.”

Biden’ın konuşmasında ayrıca açıklandı Porto Rikolu Şebeke İyileştirme ve Modernizasyon ekibi, Enerji Bakanı Jennifer Granholm tarafından yönetilecek. Ekip, yalnızca adanın arızalı şebekesini mümkün olan en kısa sürede onarmak için çalışmakla kalmayacak, aynı zamanda yenilenebilir enerjiye geçişi teşvik edecek. Şu anda sadece 3% adanın gücünün büyük kısmı yenilenebilir kaynaklardan geliyor. ABD’ye göre geri kalanı petrol, doğal gaz ve adanın tek kömür yakıtlı elektrik santralinden geliyor Enerji Bilgisi İdaresi.

Biden, gerekli yeniden yapılanma için 60 milyon dolar sözü verdi. Finansman 2021’den geliyor iki partili altyapı yasası fl güçlendirmek içinAdayı etkileyecek gelecekteki fırtınalar için iyi duvarlar ve uyarı sistemleri geliştirin. Biden ayrıca, Porto Riko’nun Maria Kasırgası’ndan sonra bu hafta açıkladığı yeni fonla birlikte “söz verilen her bir doları” nihayet göreceğini söyledi..

Oradaydı 2 milyar dolar 2018’de FEMA’dan Porto Riko’ya söz verdi. ABD Konut ve Kentsel Gelişim Bakanlığı da adanın kurtarılması için 20 milyar doları onayladı Maria Kasırgası’ndan sonra, bt Trump yönetimi yardımı durdurduPorto Riko’daki siyasi yolsuzluğa atıfta bulundu. bu önceki yönetim de adanın bu fona kısıtlamalar getirdiğini söyleyerek göndermek zorunda kaldı yetkilendirilmiş mali kontrol kuruluna bütçe planları. Ama 2021’de Biden yönetimi yalvarıyora bu kısıtlamaları kaldırmak, altyapı iyileştirmesi için milyarlarca dolar ayırmak, Tepe bildirdi. Bu, gelecekteki direnci desteklemek için 2018’de Porto Riko’ya vaat edilen 8 milyar dolardan fazla finansmana erişimin kilidini açmayı da içeriyordu..

Fiona Kasırgası, geçen ay adaya çarptığında Porto Riko’nun altyapısında önemli hasara neden oldu. Evler, araçlar ve yollar sağanak yağışlar ve yaygın sel nedeniyle sular altında kaldı. Yetkililer, Fiona’nın yaklaşık 3 milyar dolarlık zarara yol açtığını tahmin ediyor, ancak bu sayı zamanla değişebilir. Associated Press bildirdi. Fırtına, Porto Riko’da karaya vurduğu hafta sonu tüm adanın elektriğini kesti ve adadaki 100.000’den fazla müşteriye göre, bugün hala elektriksiz durumda. PowerOutage.tr. Birçok topluluk hala evlerinde su kesintileri veya düşük su basıncı yaşıyor.

Fiona’nın verdiği zarar, Porto Riko’nun hiçbir zaman tam olarak iyileşmediği gerçeğiyle daha da arttı. Maria kasırgası. Bu fırtına, ABD tarihindeki en uzun ve dünyanın en uzun ikinci elektrik kesintisine neden oldu. Ada genelinde zayıf enerji altyapısı ve yüksek yoksulluk oranları, Porto Riko’yu fırtınaya karşı özellikle savunmasız hale getirdi. Biden, yaptığı konuşmada, Maria Kasırgası’nın ardından Porto Riko’ya yeterince yardım edilmediğini kabul etti ve daha iyi iklim direnci için adanın halkını ve yerel yönetimi desteklemeye devam edeceğine söz verdi.

Biden’ın seyahat Maria Kasırgası’ndan sonraki ziyareti sırasında eski Başkan Trump’ın kullandığından biraz farklı bir tondaydı. Yardıma ihtiyacı olan bir kalabalığa kötü bir şekilde kağıt havlu ruloları attı ve yiyecek almak için sırada bekleyenlere “iyi vakit geçirgenel-7