Elon Musk'ın fotoğrafı

Devam eden bir savaşı ve küresel krizi muhtemelen neyin çözmeyeceğini biliyor musunuz? Bir Twitter anketi. ne olduğunu biliyorsun ekstra devam eden bir savaşı ve küresel krizi çözmeyecek mi? Katılımcıların çoğunlukla Elon Musk’ın olduğu bir Twitter anketi takipçiler. Ama ne yazık ki, dünyanın en zengin adamı, aynı zamanda uzman bir dış politika analisti ya da büyükelçi olmadığının farkında değil.

Dün Tesla CEO’su tweet attı “Ukrayna-Rusya Barışı” için dört noktalı vizyonunun yanı sıra iki seçenekli evet/hayır interaktif anketi. Musk’ın “planı”, ilhak edilen Ukrayna’da BM gözetiminde seçimlerin yeniden yapılmasını, Kırım’ın Rusya’ya verilmesini ve Ukrayna’nın kendi işgalinde tarafsız kalmasını öneriyor.

Elon Musk twitter anketinin ekran görüntüsü

Şu ana kadar 2,6 milyondan fazla kullanıcı oy kullandı. Yazılı olarak, sonuçlar %40,6 “Evet”, %59,4 “Hayır” şeklindedir. (Oylama sonuçlarını görmek için “hayır” oyu verdim.)

Ancak diğerleri farklı bir şekilde katılmayı seçti. Örneğin, Ukrayna’nın Almanya Büyükelçisi Andrij Melnyk, yanıtladı“Siktir git sana çok diplomatik cevabım.”

Andrij Melnyk'in tweet'inin ekran görüntüsü

Veya, Ukrayna Devlet Başkanı Vlodimir Zelenskiy kendi gönderdi Musk ile ilgili anket. Zelensky tweet’i, katılımcıların SpaceX CEO’larını Ukrayna’yı mı yoksa Rusya’yı mı desteklemek için tercih ettiklerini soruyor.

Zelensky tweet'inin ekran görüntüsü

Üst düzey Ukraynalı hükümet yetkilisi Musk ile doğrudan ilişki kurmaya başladığında, borsa medyada geniş yer bulmaya başladı. Rusya’da devlet tarafından yürütülen medya kapsamı dahil. Görünüşe göre Kremlin, Musk’ın fikirlerini Ukrayna’dan daha fazla takdir etmiş. Vladimir Putin’in basın sekreteri Dmitry Peskov, teknoloji milyarderinin tweet’ini “çok olumlu” olarak nitelendirdi ve fikirlerinin “dikkati hak ettiğini” söyledi. bir makale RIA News’den ilk haber Business Insider tarafından.

Insider’ın açıkladığı gibi, Musk’ın argümanı, Kremlin’in konuşma noktalarını, özellikle de Kırım’ın haklı olarak Rusya’ya ait olduğu fikrini papağan gibi görünüyor. Her ne kadar adil olmak gerekirse Peskov, Musk’ın BM gözetiminde yeni bir seçim düzenleme önerisine katılmadı. Geçen ay, Ukrayna’nın Rus işgali altındaki dört bölgesi, referandumlarda Rusya Federasyonu’na katılmak için “oy kullandı”. yaygın olarak görüntülendi sahnelenmiş ve hileli olarak. Rus hükümeti, seçimlerin halkın, AB’nin ve diğer batılı güçlerin sesini yansıttığını defalarca iddia etti. kesinlikle katılmamak. BM’de seçimlerin yasadışı ilan edilmesi için bir karar önerildi; Rusya buna karşı oy kullandı.

Yine de, tüm tepkilerin ortasında Musk kazmaya devam etti topukları içeride, ikiye katlanıyor, sonra üçe katlanıyor. Rus satranç ustası, eski Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov, Putin eleştirmeni ve yönetim kurulu başkanına dikkat çekti. İnsan Hakları Vakfı Musk’ın anketini “ahlaki aptallık” olarak nitelendirdi. kendi tweet’i konuyla ilgili.

Yanıt olarak Musk, SpaceX, Starlink’i teklif etti Ukrayna’ya uydu internet bağlantısı ve Kasparov’a “Twit dışında ne yaptın?” diye sordu. Hangisi bir şekilde belki daha aptal Kasparov’un süregelen Putin karşıtı aktivizminin 2014’te kendi ülkesini terk etmesine yol açtığı düşünüldüğünde Musk’ın sorduğu orijinal evet/hayırdan daha fazla soru.

Tüm bu tweet fırtınasının zamanlaması? Şüpheli bir şekilde çok sinirli olana yakın, henüz biraz ezici Tesla AI robot açılışı. Cuma günü Musk, gerçekten yürüyemeyen ve hala çok uzak olan bir prototip ortaya çıkardı. söz verdiği insanların gücünü değiştirebilen akıllı insansı makine. Dün, hafta sonu robot açıklamasının ve Musk’ın çevrimiçi diplomasiye atılımının ardından Tesla’nın hisse düştü yaklaşık %9 oranında.

genel-7