Her yeni işlemci duyurulduğunda, üretici “yüzde x daha iyi performansa, yüzde y daha iyi güç verimliliğine sahibiz” diye sesleniyor. Her şey yolunda ve züppe ama biz – tüketiciler – bu sayıların gerçeğe yakın olup olmadığını gerçekten kontrol edemiyoruz. Özellikle akıllı telefonlar dünyasında – farklı üreticiler bu işlemcileri alır ve kendi soğutma çözümleri, dahili tasarımları ve yazılımları ile farklı sistemlere tokatlar.

  • %10 daha hızlı CPU ve GPU
  • %30 daha iyi güç verimliliği
  • Watt AI motoru başına %20 daha iyi performans

Yeni Snapdragon 8+ Gen 1 ile birkaç telefonu test ettik ve harika performans gösterdiğini biliyoruz, ancak onu 8 Gen 1 ile nasıl net bir şekilde karşılaştırabiliriz? Çok çok yakın iki telefona ihtiyacımız var.

Red Magic’in yardım ettiği yer burası

Red Magic, oyun akıllı telefonları yapma konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir – sıra dışı tasarımlar, en üst düzey teknik özellikler ve rahat oyun için omuz düğmeleri bir arada. Ve bu yıl üretici iki telefon çıkardı – Kırmızı Büyü 7 ve Kırmızı Büyü 7’ler. Tahmin ettiniz, biri Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, diğeri ise Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 tarafından destekleniyor.
Ve çok benzer yazılımları çalıştırsalar ve muhtemelen çok benzer dahili özelliklere sahip olsalar da, bu telefonlarda sonuçları eşitleyecek başka bir şeye sahibiz — dahili fanlar.

Soğutmanın halledilmesiyle, iki Snapdragon’u, zar zor kısacaklarını (veya yapmaları gerektiğini) bilerek, birden fazla kıyaslama yoluyla güvenle itebiliriz. Böylece, maksimum performanslarının ne olduğu ve gerçekte ne kadar pil tükettikleri konusunda çok daha net bir görüntü elde edeceğiz. Eğlence, hayır?

Adım 1: 3DMark işkence testi

3DMark’ın Wildlife Extreme’i güzel… eh, aşırı uç bir test, adını fazlasıyla hak ediyor. Bir dizi çok zorlu grafik sahneyi çalıştırır ve bunların arasında toplam 20 kez döner, tüm süreç boyunca performansı, azaltmayı ve pil tüketimini izler. Evet, yapmaya çalıştığımız şey için kulağa mükemmel geliyor! Yani, işte gidiyor:

Tamam, ilk testi nasıl yaptık? En yüksek döngü puanında, Snapdragon 8+ Gen 1’de yaklaşık %7 daha iyi performans elde ettik ve bu %10 söze yakın. En düşük döngü puanında, Snapdragon 8+ Gen 1 ile gerçek bir %14,5 iyileştirme elde ettik, bu nedenle bu çipin ağır grafiklerle korkutulması daha zor görünüyor.

Peki ya enerji verimliliği?

Her iki telefonda da tüm çileyi %72 ile başlattık (daha fazla pil okuma sapmalarına neden olabileceğinden, bilerek %100 şarj etmemeyi seçtik). Red Magic 7 %26 düştü, Red Magic 7S %17 kaybetti. Bakın ve bakın – bu aslında %34,6 daha iyi pil dayanıklılığı!

Adım 2: Geekbench 5

Telefonları soğumaya bıraktık ve bir sonrakine geçtik. Geekbench, işlemciyi bir dizi hesaplama ile çalıştıran ve bunları tamamlamanın ne kadar hızlı olduğunu belirleyen, kesinlikle CPU odaklı bir kıyaslama aracıdır. Bu, kendi başına tekrar yapmaz, bu nedenle Geekbench’i telefon başına 3 ardışık kez çalıştırdık ve hem sonuç sapmalarını hem de pil düşüşünü izledik:

5 döngünün tamamında oldukça tutarlı puanlar aldık – belki Snapdragon 8 Gen 1 biraz kısıldı, ancak böyle bir puan sapması ihmal edilebilir. İlk döngü sonuçlarını karşılaştıralım ve performans vaatlerinin gerçekçi olup olmadığını görelim.

Tek çekirdek performansı için, 8+ Gen 1, %7.2 daha iyi bir puan aldı. Çok çekirdekte, saygın bir %13 bonus puanı aldı. Yani yine Qualcomm’un verdiği sözlerin tutulduğunu söyleyebiliriz.

Geekbench 5 testi sırasında pilin bitmesiyle ilgili:

Bu, herhangi bir sonuca varmak için çok küçük bir değişiklik, ancak trendin bununla nereye gittiğini görebiliyoruz – Snapdragon 8+ Gen 1, daha iyi rakamlar elde etmesine rağmen daha az güç tüketiyordu.

3. Adım: GFXBench

Başka bir bekleme süresinden sonra GFXBench’e geçtik. Bu araç diş açısından oldukça uzun – modern akıllı telefonlar, kriterlerini yemede oldukça iyidir. Ancak Aztek Harabeleri sahnesi nispeten yeni ve hala oldukça ağır. Yine, GFXBench döngüleri kendi başına yapmaz, bu yüzden her iki telefonda da Aztec Ruins’i arka arkaya 5 kez çalıştırdık ve ardından sonuçları takip ettik:

Qualcomm, tıpkı CPU’da olduğu gibi %10 daha iyi bir GPU performansı gözlemlememiz gerektiğini söylüyor. Sonuçlar? 5 döngünün tamamında kare hızlarında tutarlı %8,5-9,8 iyileşme. Yine, oldukça yakın!

Yine, büyük bir düşüş değil, ancak kesinlikle trendin kendini tekrar ettiğini görüyoruz – yine, 8+ Gen 1, Snapdragon 8 Gen 1’den tam olarak %30 daha az tüketildi.

Çözüm

Bir saniye, AI performansı ne olacak? Red Magic 7S, şu anda kıyaslama uygulamalarına Nöral İşlem Birimi’ne uygun erişim sağlamıyor gibi göründüğü için sizi bu testte asılı bırakmak zorunda kalacağız ve bu da kıyaslamalarda oldukça düşük puanlara neden oluyor. Bu, ileride bir yama ile çözülürse tekrar ziyaret etmeyi çok isteriz.

Ancak şimdiye kadar, Snapdragon 8 Gen 1’in Snapdragon 8+ Gen 1’e karşı performansını oldukça dengeli bir oyun alanında test etmeyi başardık – veya piyasanın tüketici tarafında durarak alabileceğimiz kadar eşit. 8+ Gen 1 vaat edilenleri yerine getirdi mi? İyi evet.

Tabii ki, testten teste biraz sapmamız var, kesin %10 veya %30 iyileştirme beklemek gerçekçi değil. Ama çok, çok yakınlaştık, orada şikayet yok! Snapdragon 8+ Gen 1, Android çiplerinin kralı mı? Olabilir ama MediaTek Dimensity 9000+ çok değerli bir rakip gibi görünüyor.

Snapdragon 8+ Gen 1’in Dimensity 9000+ ile nasıl bir performans sergilediğini görmek istiyorsanız yorumlara bir satır bırakmaktan çekinmeyin!telefon-1