Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, Rusya’nın Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’ne (ICAO) tam üyelik hakkını elinde tuttuğunu ve ülkenin ICAO’daki temsili aracılığıyla çalışmalarına devam edeceğini söyledi.


Daha önce Reuters, Rusya’nın ICAO yönetim kuruluna yeniden seçilmediğini bildirmişti. Ona göre, oylama sırasında Rusya konseyde kalmaya yetecek kadar oy alamadı: 80 tanesi vardı, gerekli 86 oy vardı.

Aynı zamanda, geçerli usul kurallarına göre, meclise oy verilirken, meclisin 11. üyesinin seçilmemesi de dikkate alınarak yeniden oylama yapılması gerekir. Ancak Rus heyeti bunu yalanladı.” Rusya Federasyonu, uluslararası bir kuruluşa tam üyelik hakkını saklı tutar ve Rusya’nın ICAO’daki temsilciliği ve ilgili ICAO çalışma grupları aracılığıyla çalışmalarına devam edecektir.”, – Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’nda böyle bir kararın siyasi olarak adlandırıldığını belirtti.

Ayrıca Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, Rusya’nın ICAO Konseyi’nden çekilmesinin Rusya’dan dost ülkelere yapılan uluslararası uçuşları etkilemeyeceğini de sözlerine ekledi. “Rusya Federasyonu, daha önce olduğu gibi, faaliyetlerinde ICAO’nun tavsiye edilen uygulamalarına ve standartlarına bağlı kalırken, yüksek uçuş güvenliği standartlarını sağlamaya devam edecektir. Bu karar, Rus havayollarının dost ülkelere yaptığı uluslararası uçuşların performansını etkilemeyecektir, çünkü bu tür bir etkileşim, hava trafiği alanındaki ikili anlaşmalara dayanmaktadır.“, – bölümde not edildi.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün daha önce Rusya’ya uçuş güvenliğini sağlamada sorun yaşayan bir ülke statüsü verdiğini hatırlayın.genel-22