Resimli bir resim, Almanya'nın Schwerin kentindeki bir ofiste ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) logosunu gösteren bir bilgisayar ekranının önünde asılı çeşitli ağ kablolarını göstermektedir.

Eski NSA çalışanı, gizli FBI ajanına üç gizli belgeden alıntılar gönderdi.
illüstrasyon: Jens Buettner/resim-alliance/dpa/AP Images (AP)

Ulusal Güvenlik Ajansı’nda (NSA) eski bir çalışan, gizli savunma bilgilerini yabancı bir hükümetin temsilcisine iletmeye çalışmakla suçlandı. Çarşamba günü tutuklandı ve Perşembe günü federal mahkemede ilk kez göründü.

Göre Adalet Bakanlığı, Jareh Dalke, üç sınıflandırılmış Ulusal Savunma Bilgi belgesinden alıntılar göndermek için şifreli bir e-posta hesabı kullandı. a yabancı casus. Gerçekte, o yabancı casus oldu suçlama belgelerine göre gizli bir FBI ajanı. iddiaya göre Dalke bu bilgiyi kripto para birimiyle değiştirdi ve kripto para biriminde 85.000 dolar talep etti.

30 yaşındaki kısa süreliğine NSA’da bu yılın 6 Haziran – 1 Temmuz tarihleri ​​arasında Bilgi Sistemleri Güvenlik Tasarımcısı olarak görev yaptı. O vardı Ağustos ayında yeniden uygulandı ama oldu reddedilmiş. Başta neden serbest bırakıldığı belli değil. ama Dalke, sahte casusla ilk temas kurduğunda hala NSA’da çalıştığını iddia etti. şarj belgelerine göre 29 Temmuz’da. iddiaya göre Dalke ABD sistemlerinin dış hedeflenmesiyle ilgili son derece hassas bilgilere sahip olduğunu iddia etti ve ABD siber operasyonları hakkında bilgi. Savcılar, başlangıçta, gerçekten onlara sahip olduğunu kanıtlamak için üç gizli belgeden alıntılar sağladığını ve daha sonra daha fazla bilgi karşılığında ödeme talep ettiğini söyledi.. FBI ajanı, Dalke’nin gözaltına alındığı Denver’da halka açık bir yerde bilgileri almak için güvenli bir bağlantı kurdu. Çarşamba günü.

Dalke, iddiaya göre Casusluk Yasasını üç kez ihlal etmekle suçlanıyor. ABD’ye zarar vermek veya yabancı bir hükümetin çıkarına hizmet etmek amacıyla yabancı bir ulusun temsilcisine bilgi iletmek. Suçlu bulunursa, ölüme veya müebbet hapis cezasına çarptırılabilir.genel-7