5G telekom hizmetleri Cumartesi günü Hindistan’da Başbakan Narendra Modi tarafından Yeni Delhi’deki Hindistan Mobil Kongresi fuarında başlatılacak. Etkinlikte Hindistan’daki üç büyük telekom sağlayıcısı – Reliance Jio, Vodafone Idea (Vi) ve Airtel – Hindistan’daki 5G teknolojisinin potansiyelini göstermek için teknoloji demoları sergileyecek. İlgili haberde, Cuma günü Delhi’deki Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı’nın ülkedeki 5G’ye hazır havalimanı haline geldiği duyuruldu.

Reliance Jio, Airtel, Vi ve Adani Group, Hindistan’daki 5G spektrum açık artırmasının dört büyük katılımcısıydı. Telekomünikasyon Bakanlığı (DoT) Rs değerinde teklif aldı. Bu müzayede sırasında 1.50 lakh crore.

Hindistan’da 5G’nin kullanıma sunulmasının ilk aşaması 13 büyük şehirde gerçekleşecek – Ahmedabad, Bengaluru, Chandigarh, Chennai, Delhi, Gandhinagar, Gurugram, Haydarabad, Jamnagar, Kalküta, Lucknow, Mumbai ve Pune.

Reliance Jio’nun dünyadaki en hızlı 5G sunumuna sahip olmayı hedeflediği bildiriliyor. Şirket, 2023’ün sonuna kadar tüm Hindistan’da 5G kapsama alanı sunmayı planladığını açıkladı. Benzer şekilde Airtel, 2024 yılına kadar tüm Hindistan kapsama alanı sağlamayı hedefliyor. Bu arada Vi, 5G sunumunu kullanım durumları, müşteri talebi, rekabet ve daha fazlası. Şirket ayrıca yakın gelecekte şebeke planlarının tarife oranlarını artırmayı planlıyor.

Yakın tarihli bir rapor, Hintli tüketicilerin 5G yükseltmesi için yüzde 45’e kadar prim ödemeye istekli olduğunu iddia ediyor. Ülkenin 5G’ye hazır akıllı telefonlara sahip 100 milyondan fazla kullanıcısı olduğu söyleniyor.

5G teknolojisinin mevcut 4G bağlantısından yaklaşık 10 kat daha hızlı olması bekleniyor. Düşük gecikme oranı, diğerleri arasında madencilik, depolama, teletıp ve imalat sektörlerine fayda sağlayacaktır.

Ayrıca, eğitim ve beceri geliştirmede sanal gerçeklik/artırılmış gerçekliği kullanmak için ideal olabilecek, son derece güvenilir ve enerji verimli olduğu söyleniyor. 5G bağlantısının yüksek hızlarda yüksek kaliteli video hizmetleri getirdiği söyleniyor. Bu teknoloji, afetlerin gerçek zamanlı izlenmesinde ve drone ile tarımda da kullanılabilir.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8