Sosyal medya platformlarında artan sahte haber dalgasıyla birlikte, bir hükümetin çevrimiçi bilgiler üzerinde ne kadar kontrole sahip olması gerektiği konusundaki tartışma daimi bir tartışmadır.

Vietnam’da hükümet internet rejimi üzerindeki kontrolünü yoğunlaştırıyor. Ülke, ülkede faaliyet gösteren sosyal medya platformlarında haber yayılmasını kontrol etmek için yeni kurallar oluşturuyor, Reuters rapor edildi kaynak göstererek.

Reuters’e göre karar, hükümetin, kullanıcıların sosyal medya hesaplarını yetkili haber kuruluşlarıyla karıştırmasına ilişkin endişelerinden kaynaklanıyor.

Vatandaşlar, hükümetin gerçekten yanıltıcı bilgiler sunmasını isteyebilirken, daha fazla düzenleyici gözetim riski, halkın özgürlüğünü kaybetmesidir.

Vietnam zaten dünyanın en kısıtlayıcı internet yönetişim rejimlerinden birine sahip ve kendisine “internet özgürlüğü puanı” verildi. 100 üzerinden 22 demokrasi yanlısı kar amacı gütmeyen Freedom House tarafından. Bu, internet özgürlüğünü Rusya (30/100) ve Suudi Arabistan’dan (24/100) daha kötü hale getiriyor.

Reuters’e göre yetkililer, sosyal medya platformlarından yasa dışı olan veya ulusal güvenliğe zarar verdiği düşünülen içeriği kaldırmasını isteyecek yeni kuralları da değerlendiriyor.

Yaklaşım, yetkililer tarafından istenmeyen içeriği temizlemek için yükü Facebook, Instagram, TikTok ve popüler yerli mesajcı Zalo’nun beğenisine yükleyecektir.

Vietnam’ın haber yayma konusundaki kısıtlaması, Çin’in son zamanlarda yetkisiz haber yayıncılarını çökertme yönündeki hareketini hatırlatıyor. Geçen yıl Pekin, haber yayınlayan sosyal medya hesaplarının ilgili medya lisanslarına sahip olması gerektiğini söyledi. Çin’deki medya akreditasyonu neredeyse yalnızca devlete ait yayın kuruluşlarına ayrılmıştır, bu da milyonlarca içerik oluşturucunun haber değeri taşıyan her şeyden kaçınması gerektiği anlamına gelir.

Gerçekten de bazıları Vietnam’ın internet üzerindeki hakimiyetini Çin’in sansür modeline benzetti. Vietnam 2021’de siber güvenlik yasasını çıkardığında, birçok kişi Güneydoğu Asya ülkesini Çin’in izinden gidiyor olarak gördü.

Örneğin yasa, Facebook ve Google gibi yabancı teknoloji devlerinin kullanıcı verilerini yerel olarak depolamasını şart koşuyor ve hükümetin Çin’de uygulanan politikalara benzer şekilde ulusal güvenlik için tehlikeli olarak tanımlanabilecek içeriğe erişimi engellemesine izin veriyor.

Gelmek için daha fazla…genel-24