Birkaç Reddit kullanıcısına göre (1, 2), geçen hafta sonu bazı Android ve iOS kullanıcıları, Google Fotoğraflar uygulamasında beş yaşından eski bazı resimlerinin oldukça garip göründüğünü fark etti. Bu fotoğrafların bazılarında çizgiler, çatlaklar, noktalar ve resimlerin bulanık göründüğü alanlar olduğu bildirildi. Bazı kullanıcılar, fotoğrafların, sudan zarar görmüş gerçek fotoğraflardan görmeyi bekleyeceğiniz türden bir hasara sahip olduğunu söyledi.
Bu görüntüler indirildikten sonra fotoğraflardaki işaretler belirginleşti. Fotoğrafların orijinal kopyaları hasarı gösterenler değil; bu görüntülerin yalnızca düzenlenmiş sürümleri çizgiler, çatlaklar, noktalar ve odak dışı alanları içerir. Reddit kullanıcısı “mundeth”, sekiz yıl önce yüklediği katedrale benzeyen bir fotoğrafını paylaştı. Fotoğrafta çatlaklar var.

Gönderisi “bfmaster80” ve “pjb1999″dan iki yanıt aldı. İkisi de aynı şeyin başlarına geldiğini belirtti. İlk yanıt, “Sadece ben olmadığıma sevindim! Aynı sorunu yaşıyorum, rastgele ve yıllar önce yüklenen fotoğraflarda görünüyor.” İkinci yanıt, “Bazı eski fotoğraflarda da var. İyi değil.”

Ancak iyi haberler var ve yakında bir düzeltmenin yolda olabileceği yönünde. Google Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Sorunun farkındayız ve bir düzeltme yayınlıyoruz. Orijinal fotoğraflar etkilenmez.” Hatayı ortadan kaldırmak için bir yazılım güncellemesinin ne zaman çıkacağını bilmiyoruz. Ancak Google’ın dikkatini çekmek, doğru yönde atılan ilk adımdır ve bunu yapmak genellikle o kadar kolay değildir. Artık Alfabe birimi haberdar olduğuna göre, bu sorun kısa sürede çözülebilir.
Bu, bu resimlerin neden bu sorundan muzdarip olduğu sorusunu ilk etapta bırakıyor. Belki Google bu sorunun çözümünü içeren yazılım güncellemesini gönderdiklerinde bizi aydınlatır. Yinelemek gerekirse, bu yalnızca Android’e özgü bir sorun değil ve Google Fotoğraflar uygulamasını kullanan iPhone kullanıcılarını da etkiliyor.telefon-1