Çin'de yayından alınan ancak hala korsan YouTube kopyaları aracılığıyla erişilebilen Return to Dust filminden bir ekran görüntüsü.

ekran görüntüsü filmden Toza DönüşÇin’de yayından kaldırıldı, ancak hala korsan YouTube kopyaları aracılığıyla erişilebilir durumda.
Ekran görüntüsü: Youtube

Toza DönüşSosyal medyadaki çok sayıda rapora göre, Çin’de uyuyan bir hit olarak ses getiren bir film dün ülkedeki yayın hizmetlerinden belirsiz bir şekilde çekildi. Çin’in Twitter’daki karşılığı olan Weibo’da filmden bahsetmek bile yasaklandı. Çin dışındaki film hayranları bu filmi bir gün görebilecek mi? Belki biraz film korsanlığına aldırmazsanız.

Li Ruijun’un yazıp yönettiği, Toza Dönüş Şubat ayında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde giriş yaptı ve yavaş yavaş Çin’de başarılı oldu. tarafından yakın zamanda yapılan bir incelemeye göre yaz, 7 milyon doların üzerinde bir gelir elde etti. yardımcısı. Ancak filmin akış hizmetlerinden kaldırılmasını daha da şaşırtıcı hale getiren bu başarıdır.

Film, Çin’in kırsalında görücü usulüyle evlenen iki yeni evli olan Ma Youtie ve Cao Guiying’in hayali hikayesini anlatıyor. Youtie ve Guiying yoksulluk içinde mücadele ediyor, çiftlik işçiliği için bir eşek kullanırken, filmin muhalifi, onları evlerinden atmak isteyen bir adam lüks bir araba kullanıyor. Ve filmde gösterilen zengin ve fakir arasındaki uçurumun, tam olarak filmin Çin’deki akış hizmetlerinden silinmesinin nedeni olduğuna dair spekülasyonlar var.

Li, geçenlerde “Çok sayıda fakir insan olduğunu herkes biliyor” dedi. İktisatçı. Ancak hükümet Çinlilerin bunu çok fazla görmesini istemiyor” dedi.

Çin lideri Xi Jinping daha önce istediğini söyledi ülkedeki medya “pozitif enerjiye” sahip olmak ve filmin ikinci yarısını bozmadan sizi temin ederiz. Toza Dönüş bir peri masalı sonu yok. Ancak, Economist’e göre, sansürcülerin sonunda ana karakterlerimiz için her şeyin yolunda gittiğini belirten bir dipnot ekledikleri post prodüksiyonda bu bile görünüşe göre düzeltildi.

için römork Toza Dönüş hala mevcut Youtubeancak video paylaşım hizmeti de barındırıyor bu yazı itibariyle filmin birkaç korsan kopyası. Ve filmi bir süre izlemenin tek yolu bu korsan kopyalar olabilir.filmin dağıtımcıları tarafından varoluştan uzaklaştırılsalar bile, şu anda telif hakkı bildirimleri yayınlıyor. Gizmodo’nun YouTube’da izlediği kopyayı not etmeliyiz sonunda herhangi bir değişiklik içermiyordu.

Şu anda hararetli bir tartışma var meydana gelen ABD’de sosyal medyada başka hiçbir yerde görülemeyecek korsan medya etiği hakkında. Akış devleri on yıl önce açık kollarla karşılandı ve insanların küçük bir aylık abonelik için büyük film ve isteğe bağlı TV kitaplıklarını izlemelerine izin verdi. Fakat abonelik fiyatları ghave önemli ölçüde kürek ve teklifler olmuştur sayılamayacak kadar çok hizmetlere dağılmış durumda. İşleri daha da kötüleştirmek için, en büyük oyunculardan bazıları, yerel yayın yapan programları silmeye başladı ve onları izlemek için hiçbir alternatif sunmadı.

Daha önce, DVD’ler gibi fiziksel ortamlar akışta bulunmayan bir filmi veya TV şovunu izlemenin bir yolunu sundu. Ancak bir şov yayına başladığında ve o yayıncı onu bırakmaya karar verdiğinde, korsan web sitelerinde bulabileceğiniz kopyalar dışında medya tamamen ortadan kalkar.. Ve, Açıkçası, 21. yüzyılın insanları buna pek alışık değil. büyük şirketlerin belirli bir şovu veya filmi ne zaman izleyecekleri konusunda tam kontrole sahip olduğu fikri. 20. yüzyılın ortalarında, TV’de bir şey görmek ve tekrar yayın sırasında onu yakalayana kadar bir daha asla görmemek normal olabilir. Ancak bu iş modeli tamamen gereksizdir. internet çağı.

Böyle bir film izlemek etik mi? Toza Dönüş Çin hükümeti halka açık gösterimden yasaklanması gerektiğine karar verirse YouTube’da ücretsiz mi? Bu konuda kendi kararınızı vermeniz gerekecek – size hayatınızı nasıl yaşayacağınızı söylemek için burada değiliz. Ancak, bundan tam bir yüzyıl sonra, çağımızdan pek çok TV şovu ve filminin muhtemelen yalnızca korsanlar olacağından emin olabilirsiniz.

1950’den önce yapılan filmlerin yaklaşık yarısının ve 1929’dan önce yapılan filmlerin yaklaşık %90’ının sonsuza kadar kayıp koruma konusunda bir bok vermeyen film stüdyoları sayesinde. Ve büyük medya şirketlerini gördüğümüz şekliyle sadece çıkan TV şovlarını tedavi etmek bir kaç yıl önceerişimi korumanın gerçekten akılda kalan bir şey olduğu konusunda nefesimizi tutmayacağız.

genel-7