Üst düzey bir yönetici, bir zamanlar en iyi akıllı telefon satıcısı olduğu kritik pazardaki satışları artırmaya yönelik bir hareketle Samsung Electronics’in Hindistan’daki 175 milyon müşterisinden yeni bir geri ödemeli kredi kartıyla tekrar satın almayı hedeflediğini söyledi.

Hindistan’ın bayram sezonu devam ederken, Güney Koreli elektronik devi Pazartesi günü Hindistan’ın Axis Bank’ı ile Samsung ürünlerini satın alan müşterilere tüm yıl boyunca yüzde 10 para iadesi sunmak için yeni bir kredi kartı başlattı.

Tipik olarak, bu tür indirim teklifleri, Amazon gibi e-ticaret web sitelerinde ve diğer gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalarda yalnızca bayram sezonunda veya satış sırasında sunulur.

Samsung’un Hindistan mobil işinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Raju Pullan, Reuters’e verdiği demeçte, “Hindistan’daki Samsung için şu anda kurulu üssümüz olan 175 milyon mevcut tüketiciden bahsediyoruz. Bu üssün tamamı bir potansiyel” dedi.

Hindistan’ın en büyük tüketici elektroniği firması olduğunu söyleyen Samsung, ülkede akıllı telefonlardan çamaşır makinelerine kadar her şeyi satıyor. Ancak 2020-21’deki toplam Hindistan gelirinin yaklaşık yüzde 72’si akıllı telefonlardan geldi.

Samsung’un yeni kart ortaklığı aracılığıyla müşterilere geri ödeme yapma hamlesi, akıllı telefon pazar payını zaman içinde dünyanın en büyük ikinci mobil pazarında birçok uygun fiyatlı akıllı telefon sunan Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi Çinli rakiplerine kaptırmasının ardından geldi.

Counterpoint Research’ün verilerine göre, 2020’nin ikinci çeyreğinde Samsung, Hindistan’ın akıllı telefon pazarında şu anda yüzde 19 olan yüzde 26’lık bir paya sahipti.

Counterpoint analisti Tarun Pathak, “Samsung, işlerin finansman tarafında agresifleşiyor. Finansal destek, insanların akıllı telefon satın alma kararları vermelerine yardımcı olmada önemli bir rol oynuyor.” Dedi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8