Soochow Üniversitesi’nden bilim adamları, damlalara ayrılabilen ve sonra yeniden birleştirilebilen mikroskobik bir robot yarattılar. Çalışma Science Advances dergisinde yayınlandı.İnsan vücudu, normal robotlar için çok dar, dolambaçlı dar geçitlerle doludur. Bilim adamları tarafından oluşturulan mikro robot, ilaçların taşınması için potansiyel olarak faydalıdır – zor yerlerde daha küçük parçalara bölünebilir ve sonra tekrar bir araya gelebilir. Aynı zamanda taşıyabileceği yükü azaltmaya gerek yoktur.

Robot bir ferro-sıvıdan oluşur – bir demir oksit ve hidrokarbon yağı süspansiyonu. Gövdedeki dar geçitlerden geçirerek küresel mıknatıslar yardımıyla kontrol edebilirsiniz. Robotun potansiyel faydasını göstermek için araştırmacılar, geniş ve dar bölümleri olan bir labirent inşa ettiler ve ardından labirentin sonuna kadar başarılı bir şekilde gezindiler.

Buluşun biyomedikal amaçlarla kullanılmasının önündeki en büyük engel, insan dokularına nüfuz edecek kadar güçlü olması gereken manyetik kontrol sistemlerinin klinikler için erişilememesi olabilir.genel-22