Ne zaman kan davası Ocak 2020’de piyasaya sürülen şirket, tedarikçileri ve çiftlikleri restoranlara ve gıda işletmelerine bağlayan ve teslimatların 24 saat içinde kolaylaştırıldığı bir pazar modeli kullanarak Nijerya’nın oldukça parçalı gıda sektöründeki zorlukları ve verimsizlikleri çözmek istedi.

Ancak önümüzdeki birkaç ay içinde, Vendease aracı rolünden – bu işletmelerin bazılarının teslimat süreleri, gıda malzemelerinin kalitesi ve operasyonları yürütmek için yetersiz kurulumdan şikayet ettiğini fark ettikten sonra – gıda ile ilişkisini geliştiren bir yere geçti. tedarikçiler, indirimli ürünleri toplu olarak satın alır, depolar ve üçüncü taraf lojistik ortakları aracılığıyla teslimat yapar.

YC destekli gıda tedarik platformu, A Serisi fonlamada 30 milyon $ (20 milyon $ öz sermaye ve 10 milyon $ borç arasında bölünmüş) için şirketin geçen Ekim ayında 3.2 milyon $’lık başlangıç ​​turuna aracı olan pivotu ikiye katladı.

CEO Tunde KaraTechCrunch ile yaptığı bir röportajda, Vendease yatırımı operasyonlarını derinleştirmek, Nijerya ve Gana’daki (şirket yakın zamanda ikincisine genişledi) sekiz şehirde varlığını pekiştirmek, yeni pazarlara geçmek ve müşterilerini artırmak için yeni ürünler inşa etmek için kullanmayı planladığını söyledi. yeterlik.

Kara, şirketinin sürüşü hakkında yaptığı görüşmede, “Gıdayı üretim noktasından tüketim noktasına verimli bir şekilde taşımak için teknoloji inşa ediyoruz” dedi. “Vendease’de inşa ettiğimiz her şey: finansman, lojistik, depolama, envanter yönetimi, gıdanın bu üretim noktasından tüketim noktasına verimli bir şekilde akmasını sağlamaya yöneliktir.”

Vendease, Afrika restoranlarının ve gıda işletmelerinin malzeme satın almasına, finansal hizmetlere erişmesine ve ticari operasyonlarını güçlendirmesine olanak tanır. Vendease’in bu tedarik zincirinde verimliliği artırma konusunda titiz olmasının bir nedeni var. Şirkete göre, restoranlar ve gıda işletmeleri, hastaneler, oteller ve okullar dahil olmak üzere çoğu müşteri, çeşitli faktörler nedeniyle yıllık 100 milyar dolarlık zarara maruz kalıyor. Güvenilir olmayan tedarik ve israftan, bilinçli satın alma kararları verme konusundaki sınırlı verilere kadar, satın almayı finanse etmek için çok az veya hiç sermayeye kadar çeşitlilik gösterir. Bir dizi yığın olarak tanımlanan platformu, kayıpları azaltmak ve gıda işletmelerinin gelişmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Platform, 2.000’den fazla müşterisi için yaklaşık 400.000 metrik ton yiyeceği taşıdığını ve son 12 ayda satın alma maliyetlerinde yaklaşık 2 milyon dolar ve kişi-saatte 10.000’in üzerinde tasarruf sağlamalarına yardımcı olduğunu iddia ediyor. ile şirketi kuran Kara, Olumid Fayankin, Gatumi Aliyu ve Wale Oyepeju, ayrıca Vendease’in müşterilerini fazla stok nedeniyle oluşan fire maliyetlerinde yaklaşık 500.000$ tasarruf ettiğini belirtti. CEO, bu ilerlemeyi, işletmelerin verilerini tam olarak kullanmaya ve onlara teslimat rotaları da dahil olmak üzere yolculuklarının her adımında – özellikle envanter yönetimi konusunda – gerekli kaynakları sağlamaya bağladı: Vendease teslimat süresini 24 saatten 12 saate indirdi.

“İşletmeler doğru verilere erişemedikleri için genellikle ihtiyaçları olmayan şeyleri satın alıyorlar. Bu sorunu iki şekilde çözmelerine yardımcı oluyoruz,” dedi Kara, şirketin ilerleyişi hakkında. “Birincisi, işletmeler 12 saat içinde platformumuzda her şeyi alabileceklerini bildiklerinden, daha önce depoladıkları bazı şeyleri stoklamalarına gerek yok. İkincisi, ne satın aldıklarını takip edebilir ve tekrar satın almaları gerekmeden önce ne kadar kaldığını öğrenebilirler.”

Vendease, BNPL teklifi aracılığıyla işletme sermayesini nasıl dağıttığına ilişkin verileri uygularken, geçen yıl yürüttüğü stratejide bir değişiklik oldu: Şirket, defterlerini kullanmak yerine, artık platformu aracılığıyla finansman sağlamak için bankalar ve finans kurumlarıyla ortaklık kuruyor. Şimdiye kadar işletmeler, gömülü finans ürünü aracılığıyla 12 milyon dolardan fazla envantere erişti. Şirketin geçen yıl 5 kat arttığını söylediği geliri, tedarikçilerle yaptığı anlaşmalardan geliyor; henüz borç verme işinden para kazanmadı.

Vendease kurucuları

Sonuç olarak, Vendease, çiftlikten restorana gıda akışını otomatikleştiren işletim sistemini kurarken, önümüzdeki üç ila beş yıl içinde kendisini henüz piyasaya sürülmemiş Afrika restoranları ve gıda işletmeleri için tak ve çalıştır bir çözüm olarak görüyor. . Lider yatırımcıların bu tura katılımı, TLcom Capital ve Partech Africa (her ikisi de büyük pan-Afrika fonlarını kontrol ediyor), bu plan için iyiye işaret ediyor, CEO, her iki yatırımcının da gemide olmasının, şirketinin destekçilerinin “gitmeye hazır” olduğu anlamına geldiğini de sözlerine ekledi. uzun mesafe.”

TLcom Capital’in ortağı Andreata Muforo ve Partech Africa’nın genel ortağı Cyril Collon, Vendease’i desteklediklerini çünkü bunun Afrika’nın parçalanmış gıda tedarik zincirinde önemli bir değer yaratabileceğine ve gıda sistemi etrafındaki kritik sorunları etkileyen sağlam çözümler sunabileceğine inandıklarını söylüyorlar. Vendease tarafından paylaşılan açıklamaya göre kıtada. Turdaki diğer yatırımcılar arasında mevcut yatırımcılar VentureSouq, Hustle fonu, Hack VC, GFR Fonu, Kube VC, Magic Fund ve Kairos Angels (bir açıklamaya göre şirket yerel finans piyasasından borç aldı).

İlgili tarafların TechCrunch’a verdiği demeçte, Fintech dışı bir işletme için Vendease’in hisse senedi turu, serinleyen bir risk sermayesi piyasası etrafındaki konuşmalara rağmen biraz hızlı bir şekilde kapandı. Yatırımcıların işletmeye ilgisi ve diğer oyuncuların ortaya çıkması, örneğin Tek Sipariş ve TopUp Mama, restoranların ve gıda işletmelerinin ihtiyaçlarının öncelikli olduğu bu pazar segmentinde büyüme için büyük bir alan olduğunu gösteriyor. Bu, gıda maliyetinin 2014 ve 2016 yılları arasında olduğundan %42 daha yüksek olduğu, artan enflasyon ve küresel gıda arzı kıtlığı ışığında daha doğrudur. gıda fiyat endeksi.

“Mevcut büyümemiz ve etkimiz hakkında bizim için önemli olan bir şey, devam eden küresel gıda arzı kıtlığına ve enflasyona rağmen, Vendease, kullanıcılarımızın büyük tasarruf etmesine ve stok seviyeleri için göreceli istikrar sağlamasına yardımcı oluyor. Onları (büyük ölçüde) mevcut küresel kıtlığın en şiddetli etkilerinden koruyoruz” dedi. “Bizi heyecanlandıran şey, teknolojimizi Afrika’da ve dünyanın geri kalanında genişletip sağlamlaştırdıkça daha da fazla etkiye sahip olabiliriz. Ve bizi devam ettiren de bu.”genel-24