Artemis 1 görevi Uzay Fırlatma Sisteminin (SLS) önceki iki fırlatma denemesi, roket yakıt sızıntısı da dahil olmak üzere teknik arızalar yaşadığında iptal edildi.

NASA, Florida’ya yaklaştıkça güçleneceği tahmin edilen tropik bir fırtına nedeniyle, tarihi mürettebatsız Ay görevinin planlanan Salı lansmanını iptal etti.

Daha önce iptal edilen iki fırlatma girişiminden sonra NASA, Artemis 1 görev roketini aşırı hava tehdidi altında toplanma sahasına geri döndürmeyi tartıyor.

Cumartesi günü, “NASA bir fırlatma fırsatından vazgeçiyor … ve Tropical Storm Ian ile ilgili hava tahminlerini izlemeye devam ederken (fırlatma rampasından) geri dönüş için hazırlanıyor” dedi.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi (NHC), Ian’ın hafta sonu roketin fırlatılacağı Kennedy Uzay Merkezi’ne ev sahipliği yapan Florida’ya doğru hareket ederken “hızlı bir şekilde yoğunlaşacağını” söyledi.

NHC, şu anda Jamaika’nın güneyinde, fırtınanın önümüzdeki hafta başlarında Florida’nın batı kıyısına “büyük kasırga gücünde veya yakınında” yaklaşması ve eyaletin çoğunda fırtına dalgalanması, sel ve kasırga kuvvetli rüzgarları tehdit etmesi bekleniyor.

Fırlatma rampasında, dev turuncu ve beyaz Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi, saatte 137 kilometreye (85 mil) varan rüzgar esintilerine dayanabilir. Ancak, korunaklı olması gerekiyorsa, 4 Ekim’e kadar sürecek olan mevcut fırlatma penceresi kaçırılacak.

Roketin Araç Montaj Binasına geri döndürülüp götürülmeyeceğine ilişkin karar, gerekirse Pazar veya Pazartesi geç saatlerde başlayacak operasyonla birlikte “ek veri toplama ve analize izin vermek için” Artemis 1 ekibi tarafından Pazar günü alınacak. sabah, dedi NASA.

Ajansın keşif sistemleri geliştirme müdürlüğünün yardımcı yöneticisi Jim Free, Twitter’da, geri alma kararına “adım adım bir yaklaşımın” “koşullar iyileşirse bir fırlatma fırsatı” koruduğunu ve 5 Ekim’den önceki bir fırlatma tarihinin hala geçerli olduğunu belirtti. masa.

Aksi takdirde, bir sonraki fırlatma dönemi 24-26 ve 28 Ekim hariç her gün bir kalkış olasılığı ile 17-31 Ekim arasında gerçekleşecek.

Artemis 1 uzay görevi, SLS’nin yanı sıra, üzerinde bulunan insansız Orion kapsülünü de test etmeyi umuyor ve gemideki insanlarla gelecekteki Ay’a yolculuklara hazırlık yapıyor.

Artemis, adını Yunan tanrısı Apollon’un ilk Ay misyonlarına adını veren ikiz kız kardeşinden almıştır.

1969 ve 1972 yılları arasında Ay’a sadece beyaz adamlar gönderen Apollo misyonlarının aksine, Artemis misyonları, ilk renkli insanı ve ilk kadının ay yüzeyine ayak bastığını görecek.

Başarılı bir Artemis 1 görevi, yıllarca süren gecikmeler ve maliyet aşımlarından sonra ABD uzay ajansına büyük bir rahatlama getirecekti.

Ancak, roket yakıt sızıntısı da dahil olmak üzere teknik arızalar yaşadığında önceki iki fırlatma girişimi iptal edildikten sonra başka bir aksilik NASA için bir darbe olacaktır.

Bir hükümet denetimine göre, Artemis programının maliyetinin 2025 yılına kadar 93 milyar dolara ulaşacağı ve ilk dört görevinin her birinin 4,1 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.


NASA’nın Ay görevi tekrar geri itildi


© 2022 AFP

Alıntı: NASA, Salı Ay fırlatmasını fırtına nedeniyle iptal etti (2022, 24 Eylül), https://phys.org/news/2022-09-nasa-scraps-tuesday-moon-due.html adresinden alındı ​​24 Eylül 2022

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1