ABD’deki Rice Üniversitesi’nde biyologlar, genetiği değiştirilmiş bakterilerden canlı madde yetiştirmek için bir teknoloji geliştirdiler. İlk olarak, bilim adamları bakterilerin genetik kodunu değiştirir, ardından mikroorganizmaların büyümesini uyaran ve büyük yapılar oluşturmanıza izin veren bir protein kullanırlar.Çalışmanın temeli Caulobacter crescentus bakterisiydi – rezervuarlarda bulunabilir. Genetik kodu, bakteri zarı için koruma oluşturan bir protein içerir. Bu koruma, bir yılanın pullarına benzer. Daha sonra bir bakteri kütlesi ile doldurulan uzamsal yapılar oluşturmak için kullanılan bu “ölçek”tir. Sonuç, ağaçlara, kemiklere vb. benzetilerek büyüyen bir maddedir. Gün boyunca, bu tür mikroorganizmaların popülasyonu 10 bin kat artar.

Bilim adamları, glikozun oksidasyon sürecini hızlandırarak su kütlelerini temizleyebilenler de dahil olmak üzere, bu tür bakterilerin birkaç türünü zaten yarattılar. Bu, suyu toksik maddelerden veya kirlilikten arındıracaktır.

Genel olarak, bu teknoloji biyoelektronik, canlı sensörler ve yeni ilaçlar için temel oluşturabilir. Ayrıca, bu şekilde bozulduğunda yapılarını eski haline getiren yapı malzemeleri oluşturmak mümkündür.

Son olarak, bu tür mikroorganizmalar oda sıcaklığında saklanabilir, bu da nakliye sırasında özel önlemlere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırır. Aynı zamanda araştırmacılar, teknolojinin ticari olarak uygulanmasının hala çok uzak olduğunu belirtiyorlar.genel-22