NASA’nın uzay aracı Juno, şimdiye kadar on yıllık görevi boyunca yakaladığı Jüpiter’in muhteşem görüntüleri ve Jüpiter’in tuhaf hava olayları hakkında sağladığı keşiflerle tanınıyor. Ama aynı zamanda, Io ve Europa’nın görüntülerini ve sadece manzaraları değil, aynı zamanda Ganymede’nin seslerini de yakalamak dahil Jüpiter’in uydularını incelemekle meşguldü. Juno, bu hafta buzlu uydunun yakın geçişini gerçekleştirecek olan Europa’yı şimdi daha ayrıntılı olarak görebilecek.

29 Eylül Perşembe günü, Juno Avrupa’nın 222 mil (358 kilometre) yakınından geçecek ve yüzeyinin şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü görüntülerinden bazılarını yakalayabilmeli, ayrıca iç kısmı ve atmosferinin kenarı hakkında veri toplayabilmelidir. . Europa, çalışmak için özellikle heyecan verici bir yer çünkü yaşamın Dünya’dan ayrı olarak evrimleştiği güneş sistemindeki en iyi yerlerden biri olduğu düşünülüyor. 2024’te piyasaya sürülmek üzere Europa Clipper adlı kendi misyonunu alıyor.

Jüpiter’in uydusu Europa’nın bu görüntüsü, Ekim ayında NASA’nın Juno uzay aracındaki JunoCam görüntüleyici tarafından çekildi. 16 Ocak 2021, yaklaşık 51.000 mil (82.000 kilometre) mesafeden. Görüntü verileri: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS. Görüntü işleme: Andrea Luck CC BY

Güneybatı Araştırma Enstitüsü’nden Juno Baş Araştırmacısı Scott Bolton, “Avrupa çok ilgi çekici bir Jovian ayı, gelecekteki NASA misyonunun odak noktası” dedi. Beyan. Europa Clipper ekibine görev planlamasında yardımcı olabilecek verileri sağlamanın yanı sıra bu buzlu dünyaya yeni bilimsel bakış açıları sağlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Uzay aracını güvende tutarken aya bu kadar yakın geçmesini sağlamak muazzam bir koordinasyon gerektirir. Europa’ya yaklaşmak için gereken manevralar, Juno’nun Jüpiter etrafındaki yörüngesini 43 günden 38 güne değiştirecek. Ve göreceli hızlar son derece hızlıdır, bu nedenle ekip, uzay aracının aya en yakın yaklaşımından bir saat önce veri toplamaya başlayacaktır.

JPL’de Juno misyon müdür yardımcısı John Bordi, “Uzay aracı ve ay arasındaki göreceli hız saniyede 14,7 mil (saniyede 23.6 kilometre) olacak, bu yüzden oldukça hızlı çığlık atıyoruz” dedi. “Planlanmış verilerimizi başarılı bir şekilde elde etmek için tüm adımlar bir saat gibi gitmeli, çünkü uçuş tamamlandıktan kısa bir süre sonra, sadece 7 ½ saat sonra gerçekleşecek olan Jüpiter’in yaklaşmakta olan yakın yaklaşımımız için uzay aracının yeniden yönlendirilmesi gerekiyor.”

Güneşten çok uzak olduğu için Europa’nın yüzeyi çok soğuktur ve kalın bir buz tabakasıyla kaplıdır. Ancak araştırmacılar, bu kabuğun altında yaşamı destekleyebilecek bir tuzlu su okyanusu olduğuna inanıyor. Bunu biliyorlar çünkü önceki araştırmalar, ayın atmosferine su bulutlarının atıldığını gözlemledi. Eğer çok, çok şanslıysak, Juno’nun böyle bir tüyü yakalayıp daha detaylı gözlemleme şansı bile var.

Bolton, “İşi yapmak için doğru ekipmana sahibiz, ancak bir tüy yakalamak için çok şans gerekecek” dedi. “Doğru zamanda doğru yerde olmalıyız, ama eğer bu kadar şanslıysak, bu kesinlikle bir sayıdır.”


genel-19