Ceset torbasının içinden gülümseyen bir yüz

Gülümseme yıldızdır Gülümsemek.
resim: olağanüstü

için gerçek bir formül yok harika bir korku filmi. Harika bir korku filmi dokunaklı ve yavaş olabilir. Hızlı ve heyecan verici olabilir. İğrenç olabilir, hafife alınabilir. Gerçekten bir korku filmi olduğu sürece korkutucuilginç veya ilgi çekici, her şey yolunda gider. GülümsemekParker Finn’in ilk yönetmenlik denemesi, bunlardan birçoğu olmak istiyor, ancak bu kutuları kontrol etme girişiminde, en önemlisinde başarısız oluyor: İzlemesi zevkli olmak.

Gülümsemek yıldızlar Sosie Bacon (13 Sebep Neden, Easttown’lu Kısrak) Rose olarak, meşru bir şekilde rahatsız olan bir hastaya yardım etmeye çalışan çok çalışan bir hastane psikoloğu. Bu kadın, başka türlü aklı başında bir Ph.D. Aday, Rose’dan kendisini öldüreceğine inandığı bir şeyi gerçekten gördüğüne güvenmesini ister. Rose belli ki ona inanmıyor ve sonuç olarak doktora öğrencisiyle aynı şeyleri görüyor. aday gördü: tıpkı hayatınızdaki insanlara benzeyen, ancak yüzlerinde büyük, ürkütücü sırıtışlarla dolu bir varlığın vizyonları.

Rose, kocası Trevor’a (Jessie T. Usher) bunu anlatmaya çalışır, ancak ona inanmaz. Ablası Holly’ye (Gillian Zinser) bunu anlatmaya çalışır ama ona inanmaz. Anlatmaya çalışıyor… siz anladınız. Rose’un anlattığı hikayeye kimse inanmıyor, tıpkı laneti kendisine bulaştıran kadına inanmadığı gibi. İşler daha da kötüye giderken Rose, bu varlığın nereden geldiğini anlamaya çalışır ve sonunda hayal edebileceğinden çok daha fazlasını ortaya çıkarır.

Pastırma korkmuş görünüyor

Yıldız Sosie Bacon, Kevin Bacon ve Kyra Sedgwick’in kızıdır.
resim: olağanüstü

ile sorun Gülümsemek fikri değil. Size ürkütücü bir şekilde gülümseyen bu şeytani varlığın fikri tam olarak şudur: ürkütücü. Olasılıkla olgunlaşmıştır. Fakat Gülümsemek asla yaşayamaz. Evet, bir avuç yoğun gülümseme sahnesi var. Birkaç iyi atlama korkutuyor. Bazı yasal kan burada ve orada. Ancak bu, Rose’un kapsayıcı gizemi çözmeye çalışması ve gaz yakması ana hikayesiyle karşılaştırıldığında çok az ve çok uzak. Kendisine inanacak birini bulamıyor ve bu izolasyon onun ve onu izleyen seyircinin üzerinde kötülüğün kendisinden daha fazla ağırlık yapıyor. Gülümseme iblisinin ortaya çıkıp bir şeyler yapması için yalvarman o kadar kötü olacak ki Rose kapıların yüzüne kapanmasını durdursun. Eski bir erkek arkadaşı/polis (Kyle Gallner) veya kendi psikiyatristi (Robin Weigert) gibi ona yardım etmeye çalışan insanlar bile, Rose’un hikayesini gerçekten anlamıyor veya satın almıyor. Bu sadece işleri daha da kötüleştirir.

Bu fikir içinde, senaryoyu da yazan Finn, açıkça travmayı ve uzun süreli etkilerini keşfetmek istiyor. Hangisi geçerlidir. Ancak Rose’un temel travması ve kimsenin ona inandıramaması, arada sırada görülen gülümseme sahnesinin getirdiği eğlenceyi ortadan kaldırıyor. Sonuç olarak, film, Rose’un kaçınılmaz, kazanılamaz bir durumda olduğu konusundaki ısrarında neredeyse cezalandırıcı hale geliyor. Bu nedenle, gerçek korku şeytani varlıktan gelmez, daha çok ona inanmayan insanlardan gelir. Bu, türe harika, benzersiz bir yaklaşım gibi gelebilir, ancak Finn’in birden fazla ters drone çekimi ve ara sıra yerinde olmayan kan gibi daha gösterişli stil seçimlerinden bazıları bununla uyuşmuyor. Sonuç olarak, Rose’un izolasyonunun gerçek kötü adam olması, gerçek niyetten ziyade gelişigüzel bir sonuç gibidir.

Gülümsemek havalı, havalı, eğlenceli bir korku filmi olmak için elinden gelenin en iyisini yapar, aynı zamanda anlamlı ve önemli bir şey söyler. Ancak çok fazla şey başarmaya çalışırken, hepsinde başarısız olur. Ya çok daha enerjik olması ya da daha derin bir tematik rezonansa sahip olması gerekiyordu. Ama ikisini de başaramıyor. Ve bu yüzümüzde bir gülümseme bırakmadı.

Gülümsemek Fantastik Fest 2022’de dünya prömiyerini yaptı. 30 Eylül’de açılıyor.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7