Volkswagen, artan enerji maliyetlerinin ortasında daha fazla EV yollara çıktıkça elektrikli araçları elektrik şebekesine entegre etmek için Belçikalı bir ağ operatörüyle ortaklık kuruyor.

Volkswagen’in şarj birimi Elli ve Brüksel merkezli Elia’nın sahibi olduğu bir girişim olan re.alto, EV’leri elektrik sistemine entegre etme yolları üzerinde işbirliği yapmak için Cuma günü bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Çok yıllı ortaklık, EV entegrasyonunun önündeki engelleri belirlemeyi ve şebekeye EV pilleriyle güç sağlamanın elektrik maliyetlerini dengelemeye ve enerji fiyatlarını düşürmeye nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmeyi planlıyor.

Araçtan şebekeye konsept, müşterilerin EV pillerinde depolanan elektriği şebekeye geri enjekte etmelerine ve gerektiğinde bundan enerji çekmelerine olanak tanır. Volkswagen, ortaklığın, sürücüleri araç park halindeyken elektrik sistemine katkıda bulunmaya teşvik etmek için fiyat teşviklerini araştıracağını söyledi.

Elia Group CEO’su Chris Peeters yaptığı açıklamada, “Elektrikli araçlardaki hızlı artış, elektrik ve mobilite sektörleri arasındaki işbirliği ihtiyacını güçlendiriyor” dedi. “Artan sayıda EV kullanıcılarının elektrik sistemini dengede tutarken EV’lerini şarj etmelerini sağlamak istiyoruz.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen, elektrikli araçların gelişimini hızlandırmak için çok sayıda ortaklık, yan kuruluş ve iş birimi kurdu. 2018’de kurulan Elli, Avrupa’daki Flexpole hızlı şarj ağı da dahil olmak üzere otomobil üreticisinin şarj ve enerji girişimlerini yönetiyor.

Juggernaut, Temmuz ayında, otomobil üreticisinin hammaddeden geri dönüşüme kadar küresel pil işine liderlik etmek için PowerCo adlı bir şirket kurdu. Volkswagen, on yılın sonuna kadar Avrupa genelinde altı yeni pil tesisi inşa etmek için 20 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı planlıyor. İlk ikisi Salzgitter, Almanya ve Valencia, İspanya’da bulunacak.

Volkswagen Group, Electrify America yan kuruluşunun ABD ve Kanada’da ultra hızlı şarj istasyonlarının kullanıma sunulmasını hızlandırmasına yardımcı olmak için 2026 yılına kadar 2 milyar dolarlık orijinal yatırımını da artırdı.genel-24