Londra Şehri Polisi, bu ay Rockstar Games ve Uber hack’leriyle bağlantılı olarak 17 yaşındaki bir gencin tutuklandığını duyurdu. Şüphelinin GTA 6 korsanı olduğu ve hala geliştirilmekte olan oyunun oynanış görüntülerini sızdıran Lapsus$ hack grubuyla bağlantılı olduğu iddia ediliyor.

Tutuklama, Ulusal Suç Ajansı’nın Ulusal Siber Suç Birimi (NCCU) tarafından desteklenen bir soruşturmanın parçası olarak, 22 Eylül akşamı Oxfordshire’da gerçekleşti.

Genç zanlı şu anda poliste gözaltında. Lapsus$, son birkaç yılda endüstri devlerine yönelik çok sayıda siber güvenlik saldırısının arkasındaydı. Grup en son Rockstar India’nın Slack kanalını hackledi ve GTA 6’nın saatlerce alfa görüntülerini ve iddiaya göre GTA 6 ve GTA 5’in kaynak kodunu elde etti.

“teapotuberhacker” (hacker’ın dediği gibi), Rockstar tarafından uygun bir satın alma teklifi ile temasa geçilmedikçe kaynak kodunu satmakla tehdit etti. Ayrıca geçen hafta Uber güvenlik ihlalinin sorumluluğunu üstlendi.

Rockstar sonunda sızıntılardan duyduğu hayal kırıklığını dile getiren ve oyunculara GTA 6’nın planlandığı gibi devam edeceğine ve mevcut ürünler için herhangi bir hizmet kesintisi olmayacağına dair güven veren nadir bir açıklama yayınladı.

Bu hikaye geliştikçe okuyucularımızı bilgilendireceğiz.

Kaynak: Reutersoyun-6