Moderna, mRNA Covid-19 Aşıları Üzerinden Pfizer'e Dava Açıyor başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Thomas Lohnes (Getty Resimleri)

Moderna ve Pfizer, kendi covid-19 aşılarına yol açan teknoloji üzerinde yasal mücadele vermeye hazırlanıyor. Moderna şimdi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech’e Moderna’nın öncülük ettiğini iddia ettiği uygulanabilir bir mRNA aşı platformunun geliştirilmesine ilişkin patentlerin ihlali iddiasıyla dava açıyor. Massachusetts merkezli şirket mali tazminat talep etse de, davaların Pfizer aşılarının mevcut veya gelecekteki kullanılabilirliğini etkilemesi beklenmiyor.

Moderna bir duyuruda yasal savaş ilan etti piyasaya sürülmüş Cuma sabahı. Şirketlere Amerika Birleşik Devletleri Massachusetts Bölge Mahkemesi ve Almanya’daki Düsseldorf Bölge Mahkemesi’nde dava açacak.

MRNA aşı geliştirmesinin altında yatan temel bilim, en azından geriye doğru uzanıyor. üç yıl. Ancak Moderna, bilim adamlarının, bu aşıların dönüştüğü covid-19 pandemisine karşı etkili araçlar haline gelmesi için gereken patentli ilerlemeleri yaptığını iddia ediyor – iddiaya göre Pfizer/BioNTech’in uygun kredi ve tazminat olmadan kaldırdığı ilerlemeler.

Spesifik olarak şirket, Pfizer’in aşısının, vücudun aşıda bulunan mRNA’ya çok hızlı yanıt vermesini geciktiren Moderna tarafından icat edilen bir modifikasyona dayandığını savunuyor. Moderna ayrıca, ilgili bir koronavirüs olan MERS ile yaptığı geçmiş çalışmalara dayanarak, SARS-CoV-2 koronavirüsünün tam başak proteinini kopyalayan mRNA aşıları üzerinde patent haklarına sahip olduğunu iddia ediyor (mRNA aşıları, hücreleri bir parça üretmeye teşvik ederek çalışır). hedef mikrop, bu durumda başak proteini). Şirkete göre, patentler ABD hükümeti ile Ulusal Sağlık Enstitüleri aracılığıyla yürütülen araştırmaların hiçbirini ilgilendirmiyor. patent anlaşmazlığı devam ediyor orada da taraflar arasında.

“Bu davaları, öncülüğünü yaptığımız, yaratmaya milyarlarca dolar yatırım yaptığımız ve covid’den önceki on yılda patentini aldığımız yenilikçi mRNA teknoloji platformunu korumak için açıyoruz.-19 pandemi,” dedi Moderna CEO’su Stéphane Bancel Beyan.

Bu davalar bir süredir hazırlanıyor. Ancak Moderna, pandemi sırasında patentleriyle ilgili herhangi bir yasal işlem yapmayacağının sözünü vermişti. Mart 2022’de şirket, düşük ve orta gelirli ülkelerde geliştirilen aşılarla ilgili patentler için dava açmayacağını iddia ederek taahhüdünü değiştirdi. Ve covid-19 aşıları daha zengin ülkelerde hazır hale geldiğinden, Moderna bu alanlarda fikri mülkiyetini korumanın şimdi doğru zaman olduğunu savunuyor.

Davalar, Pfizer aşısının (ABD’de resmi olarak Comirnaty olarak adlandırılır) gelecekteki satışlarını engellemeye veya onu piyasadan kaldırmaya çalışmayacak. Ve ABD hükümeti tarafından satın alınan veya Mart 2022’den önce satın alınan aşılarla ilgili olarak, orijinal taahhüdüne uygun olarak tazminat talep etmeyecek. Hükümet ile yaklaşık pazar yerini terk etmek covid-19 aşıları için ise, davalar başarılı olursa, Pfizer’in ileriye dönük aşılarının karlılığını etkileyebilir.

Moderna Hukuk Direktörü Shannon Thyme Klinger, “Moderna, Pfizer ve BioNTech’in, Comirnaty®’nin Moderna’nın patentli teknolojilerini devam eden kullanımı için Moderna’yı telafi etmesini bekliyor” dedi.

Bu çığır açan aşı teknolojisi üzerindeki yasal savaş alanı muhtemelen daha da yoğunlaşacak. tarafından belirtildiği gibi sınırBioNTech karşı karşıya patent davaları başka bir mRNA merkezli şirket olan CureVac’tan. Ve ona ek olarak soğukluk ABD hükümetiyle, modern Genevant Sciences ve Arbutus Biopharma tarafından lipit nanoparçacık dağıtım yönteminin bazı yönleri nedeniyle dava ediliyor. hem Moderna hem de Pfizer Alnylam şirketi tarafından teslimat yöntemleri nedeniyle de dava ediliyor. Bu davalardan bazıları mahkeme dışında çözülebilirken, tozun yatışması yıllar alabilir.genel-7