Proud Boys’un Facebook’tan yasaklanmasından bu yana neredeyse dört yıl geçti, ancak görünüşe göre üyeleri bunca zamandan sonra hala sosyal ağa geri dönmeye çalışıyorlar.

Meta Perşembe günü, üyelerin Facebook ve Instagram’a geri adım attığını tespit ettikten sonra, şiddet yanlısı aşırılık yanlısı grupla bağlantılı bir faaliyet ağını kısa süre önce kaldırdığını açıkladı. Şirket, yaklaşık 480 Proud Boys hesabını, sayfasını, grubunu ve etkinliğini “stratejik ağ kesintisi” olarak adlandırdığı bir stratejiyle kaldırdığını söylüyor – temelde hedefli, eşzamanlı bir taramada yasaklı bir grupla bağlantılı bir faaliyet ağını etkisiz hale getiriyor.

Meta, bu taktiği kullanarak, platformda bir yer edinmeye çalışan nefret ve terör grupları gibi tehlikeli örgütlere karşı etkili bir şekilde hareket edebildiğini ve bu hesapların koordine olma ve yeniden ortaya çıkma şansını azalttığını söylüyor.

Meta Terörle Mücadele Politikası Lideri Dina Hussein, “Burada gümüş kurşun yokken, yaklaşımımız bu tehlikeli örgütleri etkiliyor ve rakiplerin bağlantılarını gizlemek ve taktik değiştirmek için daha fazla çaba sarf ettiğini görebiliyoruz.” Twitter’da yazdı. Tetikte olmaya ve bulgularımızı paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Bu belirli hedefli yaptırımın ötesinde Meta, şimdiye kadar 2022’deki normal moderasyon çabaları sırasında Proud Boys ile bağlantılı 750 diğer hesabı, grubu, sayfayı ve etkinliği kaldırdığını söylüyor. Bu faaliyetlerin bir kısmında, Proud Boys üyeleri Facebook kullanıcılarını organizasyonun yasaklanmadığı diğer platformlara yönlendiriyordu, ancak Meta bu hizmetleri adlandırmayı reddetti.

Facebook, Proud Boys’u Ekim 2018’de yasakladı Twitter’ın kararı aynısını Ağustos ayında yapmak, grubu kendi platform kuralları uyarınca tehlikeli bir nefret örgütü olarak belirlemek. Yasaklanmadan önce TechCrunch, Proud Boys’un Facebook’u önemli bir işe alım merkezi olarak nasıl kullandığını, sosyal ağ grupları ve algoritmik öneriler aracılığıyla saflarını büyütmek için iyi organize edilmiş bölümlerden oluşan bir ulusal ağ işlettiğini araştırdı.

Gururlu Çocuklar bir zamanlar Facebook’ta çıkıp gururluyken, orada yeniden varlık gösterme çabaları şimdi çok daha incelikli. Bu, üyelerin bağlantılarını gizlemesini, ön grupları teşvik etmesini ve açık aşırılıkçı mesajlar içermeyen daha iyi niyetli içeriği zorlamayı içerir.

Meta, özellikle bu eylemler devam eden bir çabanın parçası olduğunda, aşırılık yanlısı ve nefret gruplarına karşı yaptığı hamleleri her zaman paylaşmaz. Hussein, Twitter’da, platforma geri dönmek için sürekli çaba sarf eden yasaklı gruplar arasında “fark ettiğimiz düşmanca mutasyonları vurgulamak” için şirketin Proud Boys’a karşı son eylemlerini paylaşma kararını bağlamsallaştırdı.

Meta’nın aşırılıkçılığa yaklaşımı, bir zamanlar Facebook ve Instagram’da açık bir şekilde örgütlenen Proud Boys, QAnon komplocuları ve sayısız şiddetli hükümet karşıtı milislerin çevrimiçi altın çağından bu yana önemli ölçüde gelişti. Artık Meta, daha geleneksel, uzun süredir devam eden terörle mücadele çabalarından öğrenilen dersleri ve “koordineli asılsız davranış” olarak adlandırdığı, genellikle otoriter hükümetlere bağlı olan dezenformasyon veya diğer propagandaları yayan kampanyaları etkilemek için daha yakın zamanda geliştirdiği stratejileri uyguluyor.

Şiddet içeren aşırı sağcı örgüt sokak kavgalarını alevlendirmek Trump döneminde sol eğilimli ABD şehirlerinde şimdi 6 Ocak Capitol saldırısına ilişkin soruşturmanın merkezinde yer alıyor. Bu Haziran, Adalet Bakanlığı suçlandı aralarında eski Proud Boys lideri Henry “Enrique” Tarrio’nun da bulunduğu beş üye, saldırının planlanması ve saldırıya katılmasındaki rolleri nedeniyle kışkırtıcı komplolar kurdu.

genel-24