Saic Motor'un robotaksi birimi, B Serisi finansmanda 1 milyar yuan artırdı

Çin’in devlete ait bir robotaksi birimi Saik Motor otonom teknoloji ortağından ikinci bir bağış toplama turunda 1 milyar yuan’dan (147.37 milyon $) fazla para topladı an ve bir Momenta açıklamasına ve konuya aşina bir kişiye göre diğer bazı kurumlar.

Son finansman artırıldı Saic Mobilite RobotaksiAçıklamada, değerinin 1 milyar doları aştığı belirtildi.

Momenta, geçen yıl ortaklaşa otonom teknoloji geliştirmek için Momenta’dan yararlanan Saic Mobility Robotaxi’ye yaptığı yatırımın boyutunu açıklamadı.

Geçen yıl iki şirket, bir Şanghay bölgesinde ve ardından Suzhou’da halka robotaksi test sürüşleri sunmaya başladı.

Momenta’nın Saic’in otonom birimine yaptığı yatırım, start-up’ların otonom sürüşü ticarileştirmede erken bir liderlik elde etmeyi amaçlayan otonom teknolojiye milyarlarca dolar akıtması ile geldi.

Bu ayın başlarında, Çin arama motoru devi Baidu Inc, güneybatıdaki Chongqing belediyesi ve merkezi Wuhan şehri olmak üzere iki Çin şehrinde açık yollarda tamamen sürücüsüz robotaksi hizmetlerini çalıştırmak için izin aldığını söyledi.

İzinler, ticari robotaksinin, arabada insan güvenliği sürücüleri olmadan halka yolculuk sunmasına izin verdi.

Nisan ayında Baidu ve Toyota Motor Corp destekli Pony.ai, 60 kilometrekarelik bir alanda açık yollarda sürücü koltuğunda güvenlik sürücüleri olmadan robotaksi yerleştirmek için Pekin’de izin aldıklarını söyledi. Ancak Pekin izinleri, yine de yolcu koltuğunda bir güvenlik sürücüsü olmasını gerektiriyor.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9