Kredi: Pixabay/CC0 Kamu Malı

Herkes bir yıldızı çevrimiçi olarak adlandırabilir, ancak Uluslararası Astronomi Birliği ender bir uzay fırsatı sunuyor: çığır açan James Webb Teleskobu tarafından keşfedilen bir gezegene isim vermek.

IAU, takımyıldızlardan kuyruklu yıldızlara ve güneş sistemimizin dışında kalanlara kadar uzaydaki her şeyi adlandırmaktan sorumludur. Kuruluş, gezegenleri isimlendirse de, bir sonraki gezegen kümesinin, Astronomi Sosyal Yardım Ofisi’nin 10. yıl dönümü kutlaması olan NameExoWorlds 2022 yarışmasında halk tarafından isimlendirilmesini istiyor. Amaç: “dünyanın dört bir yanındaki toplulukları kendi kültürlerini bu uzak dünyalara bağlamaya” davet etmek.

“Office for Astronomy Outreach’in 10. yıldönümünü kutlamak için devam eden yeni bir NameExoWorlds yarışmasına sahip olmak heyecan verici. Geçtiğimiz on yıldaki çalışmaları küresel bir etki yarattı ve bu yarışma, insanları astronomi aracılığıyla bir araya getirmenin başka bir yolu.” IAU Başkanı Debra Elmegreen bir basın açıklamasında şunları söyledi:

Hangi gezegenlere isim verilecek?

Hepsi ötegezegen olan, yani güneş sistemimizin dışında oldukları anlamına gelen yirmi gezegen adı kapmak için hazır.

IAU, bunların “özel ilgi” olduğunu söylüyor çünkü James Webb Teleskobu tarafından gözlemlenen ilk ötegezegenler olacaklar. “Çoğunlukla geçiş yöntemi ve doğrudan görüntüleme yoluyla, tekniklerin bir karışımıyla” keşfedildiler.

Başvurular sadece gezegenleri isimlendirmeyecek; insanlar ayrıca yıldıza ötegezegenin yörüngeleri adını verecek ve onlara bir “ExoWorld” adını verme onurunu verecek.

IAU, halkın ExoWorld’ü adlandırmasına üçüncü kez izin verdi. 2019 ve 2015’te de öyle oldu.

Bir gezegene isim vermek için ne yapmanız gerekiyor?

Çocuğunuzun, eşinizin veya evcil hayvanınızın adını gezegene veya yıldıza veremezsiniz.

İAÜ’nün istediği, bir isme karar vermek için her seviyeden öğrenci, öğretmen, astronomi tutkunu ve astronomdan oluşan ekiplerin bir araya gelmesidir. Önerilen isimler “göksel bir nesneye atanmaya değer, uzun süredir kültürel, tarihi veya coğrafi öneme sahip şeyler, insanlar veya yerler olmalıdır.” Yıldız ve gezegen isimleri de ortak bir temayı paylaşmalıdır.

Ekipler isimlere karar verdikten sonra, dış gezegenler ve bunların önemi hakkında halkı yüz yüze veya çevrimiçi olarak bilgilendiren bir etkinlik gibi dış gezegenlerle ilgili bir sosyal yardım etkinliği oluşturmalı ve uygulamalıdır.

Takımlar ayrıca tekliflerini, sosyal yardım olaylarını ve neden seçilmesi gerektiğini İngilizce, 300 kelimeyi geçmeyen yazılı bir istem ve ana dillerde üç dakikadan uzun olmayan bir video ile sunmalıdır.

Kazananlar ne zaman açıklanacak?

Takımların isimleri göndermek için şu andan itibaren 11 Kasım’a kadar süreleri var.

Oradan, IAU, birden fazla sunumu olan ülkeler için bir teklif seçmek üzere Ulusal Sosyal Yardım Koordinatörü ile birlikte çalışacaktır. Oylama 16 Aralık – 16 Mart 2023 tarihleri ​​arasında yapılacak ve kazananlar 20 Mart’ta açıklanacak.


Uzak yıldız ve gezegen, ulusal yarışmadan yeni Cree dil adları aldı


(c)2022 USA Today

Tribune Content Agency, LLC tarafından dağıtılmaktadır.

Alıntı: Hiç bir gezegene isim vermek istediniz mi? 15 Ağustos 2022’de https://phys.org/news/2022-08-planet-james-webb-telescope.html adresinden alınan James Webb Teleskobu (2022, 15 Ağustos) tarafından bulunan bir tanesini şu şekilde adlandırabilirsiniz.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı verilmiştir.uzay-1