Cambridge merkezli yaşam bilimi firması Constructive Bio, lansmanını hızlandırmak ve teknolojisini ticarileştirmek için 15 milyon dolarlık (12.45 milyon £) bir tohum finansman turunu kapattı.

Şirket, bakteri suşlarını kullanarak sentetik genomlar ve doğal olmayan polimerler geliştirmek üzere kuruldu.

Constructive Bio, Cambridge’deki Tıbbi Araştırma Konseyi’nin moleküler biyoloji laboratuvarında Profesör Jason Chin’in laboratuvarından çıkarıldı.

Finansmanla birlikte Constructive Bio, MRC laboratuvarının fikri mülkiyeti için özel bir lisans alacak.

Constructive Bio’nun baş bilim sorumlusu olarak görev yapacak olan Chin, “Son 20 yılda, yeni polimerler oluşturmak için güvenilir ve tahmin edilebilir bir şekilde programlayabileceğimiz bir hücresel fabrika yarattık” dedi.

Chin, teknoloji için geniş “uygulama yelpazesini” tanımlayarak, kendisi ve ekibinin “önemli bir ilaç sınıfı da dahil olmak üzere yeni moleküller yapmak için hücreleri programlayabildiğini ve kimyasal bağlantıları içeren tamamen sentetik polimerler yapmak için hücreleri programlayabildiğini” söyledi. biyolojik olarak parçalanabilen plastiklerde bulunur”.

Constructive Bio için yeni finansman, derin teknoloji yatırımcıları Ahren, Amadeus Capital Partners, OMX Ventures ve General Inception’dan geldi.

Amadeus Capital ortağı Pierre Socha, “Hücresel biyosistemleri biyolojik fabrikalar olarak düşünürsek, hücrenin işletim sistemini hızlı, doğru ve uygun maliyetli bir şekilde yazabilmemiz gerekir” dedi.

“O zaman temel zorluk, bu biyoürünlerin üretimini optimize etmek için tüm canlı organizmaların DNA’sının sıfırdan nasıl yazılacağı olur.”

Socha, Constructive Bio’nun hücreleri tasarlamak ve programlamak için araçlar yaratmayı, “protein bazlı terapötik tasarım, endüstriyel ve çevresel sürdürülebilirlik, gıda ve tarım, tüketici bakımı ve elektroniğe kadar sorunları ele almayı” hedeflediğini söyledi.

Yeni biyoteknoloji şirketi, Oxford ile birlikte dünyanın en gelişmiş yaşam bilimleri merkezlerinden birini oluşturan Cambridge’de bulunuyor.

Ancak emlak danışmanlık firması Bidwells’in yakın tarihli bir raporu, bölgede giderek artan bir laboratuvar alanı sıkıntısı buldu.genel-11