Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsedilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Bir Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi (SpaceX) Falcon 9 roketi, Salı günü NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden gökyüzüne yükselirken izleyicilere nefes kesici görseller sağladı ve yörüngeye bir başka Starlink internet uydusu grubu daha fırlattı. Falcon 9 geceleri bulutları yarıp geçti ve tam ses hızına ulaştığında, dokuz Merlin 1D motorundan çıkan egzoz buharı, yalnızca buhar halkaları olarak tanımlanabilecek şeyleri oluşturmak için çevreleyen bulut buharını parçaladı. Fırlatma, roketin bugüne kadarki üçüncü uçuşuydu ve SpaceX dün, onuncu kez farklı bir güçlendiriciyi yeniden kullandığını gören başka bir fırlatma ile devam etti – bir kez daha dünyanın tek yeniden kullanılabilir orta kaldırma roketinin mükemmel sicilini gösterdi.

SpaceX, Bugüne Kadarki En Büyük Roketini Eşzamanlı Olarak İnşa Ettiğinden Falcon 9 İçin Hızlı Fırlatma Kadansını Sürdürüyor

Salı günü fırlatma, SpaceX’in bugüne kadarki 55. Starlink lansmanıydı ve şirketin uzaya 52 Starlink uydusu koyduğunu gördü. Starlink, dünyanın en büyük uydu takımyıldızıdır ve SpaceX’in Falcon 9 görevlerinin büyük kısmını oluşturur. Aynı zamanda, SpaceX’in haftada ortalama bir fırlatma fırlatma temposunu sürdürme yolunda olmasını sağlayarak, yıl için 35. Falcon 9 misyonunu da işaretledi.

SpaceX’in Falcon 9 roketi, itme için dokuz Merlin 1D motoru kullanır ve yakıt olarak Rocket Propellant 1 (RP-1) ve oksitleyici olarak sıvı Oksijen kullanır. Bu ikisinin motorların yanma odası içinde yanması, çoğunlukla karbondioksitten oluşan bir buhar yaymasına neden olur.

Bu motorlar sayesinde Falcon 9, kalkıştan bir dakika sonra saatte 1.207 kilometrelik göz kamaştırıcı bir hıza ulaşabiliyor. Bu sefer roket, bir dakikalık işaretin birkaç saniye üzerinde bir kez daha ses hızına (1.234 km/s) ulaştı ve aynı zamanda bulutları fırlatarak uçtu ve izleyicilere nadir görülen görseller sağladı. buhar – veya duman – halkalar.

Fırlatma aynı zamanda Florida gece gökyüzünü de aydınlattı ve fırlatmadan birkaç dakika sonra, roket yörüngeye doğru ilerlerken Dünya’nın eğriliği görüldü. Ayrıca SpaceX’in bugüne kadarki en net iniş görüntüleri olabilecek şekilde yüksek çözünürlüklü olarak yayınlandı.

Gece görüşü her zaman muhteşem görseller sağlar ve roketin dokuz motoru Max-Q noktasının ötesine ve ana motor kesintisine (MECO) doğru kısılırken, bunlardan bir diğeri iki saniyelik işaretin hemen yakınında geldi. Kısma – sıvıyla çalışan motorların özel bir özelliği – itiş gücünün kademeli olarak azalmasına ve bunun yanında parlak sarı alev bulutunun kırmızı bir pus haline gelmesine neden oldu.

Salı günkü lansmanı, sadece üç gün sonra Cuma günü, ancak bu sefer Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden bir tane daha izledi. Florida fırlatmasının aksine, bu fırlatma güpegündüz yapıldı ve fırlatmadan önce yaklaşık kırk saniye süren Falcon 9’un taşıyıcı kurma yapısından alışılmadık derecede büyük sıvı Oksijen bulutlarının boşaltıldığını gördü.

FALCON-9-AĞUSTOS-2022
Şahin 9

SpaceX hızla art arda Falcon 9’ları fırlatıp indirirken, Starship roketini Boca Chica, Teksas’ta inşa etmekle de meşgul. Şirket, yakında roketin yörüngesel test uçuşunu gerçekleştirmeyi hedefliyor ve bu hafta başlarında şaşırtıcı tek motorlu küçük ve tam süreli statik yangın testlerinden sonra, hazırlanırken Super Heavy Booster 7’ye 13 motor daha kurmakla meşgul. bugüne kadarki en büyük statik yangın olabilir.genel-17