Kaynağa göre, Hollandalı düzenleyici RDW, bu yılın 1 Temmuz’unda Tesla Model Y elektrikli otomobilinde çekiş akülerinin kullanılması için bir izin verdi.Ayrıca, bu tür akülerin ilk partisi, otomobil için Gigafactory Berlin’e teslim edildi. toplantı.BYD katı hal çekiş akülü Tesla Model Y, Tip 005 ve dahili kod Y7CR olarak kodlanmıştır. Batarya kapasitesi 55 kWh, Model Y’nin böyle bir batarya ile ağırlığı 2087 km, seyir menzili 440 km.

Çin'in BYD'sinden gelen çekiş pillerinin Avrupa pazarı için Tesla Model Y'de kullanılması onaylandı.  İlk parti piller şirketin Berlin fabrikasına teslim edildi.

Şu anda Tesla çekiş aküleri LG Energy Solution, Panasonic ve Çin’in CATL’si tarafından tedarik ediliyor. Geçen yıl Tesla, Amerikan şirketine 1,9 milyar dolar değerinde ürün göndererek CATL pillerinin en büyük alıcısı oldu. Şimdi, ikinci Çinli şirket Tesla traksiyoner aküsü tedarikçi havuzuna girdi. Ayrıca, iç Çin pazarında Tesla ve BYD, her ikisi de elektrikli araç ürettiği için doğrudan rakiplerdir.genel-22