Sunucular, iş istasyonları ve depolama sistemlerinde uzmanlaşmış bir marka olan Rus merkezli şirket Bitblaze, Bitblaze Titan BM15 dizüstü bilgisayarını ortaya çıkardı. Bu ön üretim sistemi, Rusya iç pazarı için üretilmiş bir ARM çipi olan Baykal M1 işlemcisine dayanmaktadır.

BitBlaze şirketi, Baikal M1 CPU tabanlı Rus dizüstü bilgisayarlarının son Arm versiyonu olacağını bildirdi

Devlet kurumlarının kullanıcılarına odaklanan bir dizüstü bilgisayar ve meraklı pazar, sistemi Kasım 2022’ye kadar tam ölçekte göndermeye başlayacak. Ancak, TSMC şu anda Rus tüketiciler için herhangi bir çip üretmediğinden, Bitblaze’in bu başarıya ulaşıp ulaşmayacağından emin değil.

Elimde bir efsane var: Baykal-M işlemci tabanlı üretim öncesi Bitblaze Titan dizüstü bilgisayar hazır. Çok iyi bir yapım kalitesi, ince alüminyum kasa, hafif. Bazı genel yazılım uygulamalarını test ettim: ofis programları ve YouTube. Harika çalışıyor, pille beş saat dayanıyor. Resmi sürüme hazırlanmak için çeşitli iş yüklerinde test etmeye devam ediyoruz.

— Yana Brush, Prombit ticari direktörü (BitBlaze’in sahipleri)

Yeni dizüstü bilgisayar sistemi Prombit’in Bitblaze Titan BM15, 15.6″ ekran sunuyor, Baikal Electronics SoC Baikal-M1 kullanıyor ve 16GB DDR4 bellek sunuyor. Dizüstü bilgisayar 128GB’a kadar DDR4 belleği destekleyecek. Yapılandırmaya bağlı olarak bilgisayar 250 GB ila 512 GB M.2 SSD sağlar Wi-Fi, Bluetooth, USB 3.0 Type-C, dört USB Type-A konektörü, HDMI ve 3,5 mm ses bağlantısı gibi seçenekler dahildir.

Sistem alüminyumla kaplanmış olsa da, yeni dizüstü bilgisayarın ağırlığının veya tam boyutunun ne olduğu bilinmiyor. Bu yılın Mart ayında, 3DHaberler bilgisayarın 4,85 pound ağırlığında olacağını bildirdi.

Şirketin web sitesinde, şirketin sunacağı yeni dizüstü bilgisayarı görebilirsiniz. Dizüstü bilgisayar Apple MacBook Pro 13’ü andırıyor. Ancak görüntülenen sistem, Brush’ın tanıtım fotoğraflarındaki fiziksel eşleşmeyle tam olarak aynı değil. Sahip olduğu model, 399 ile 499 dolar arasında değişen standart bir mobil notebook gibi görünüyor ve Best Buy’da bulunuyor. Bazen nihai ürünü temsil etmeyeceğinden, test amaçlı bir model olabilir. Sistemin varsa hangi Linux sürümlerini çalıştıracağı da bilinmiyor.

Yeni BM15 için kullanılan işlemci, 8 çekirdek, 1.50 GHz saat hızı, 8 MB L3 önbellek ve çift ekran boru hattı sunan bir Arm Mali-T628 GPU sunan bir Arm Cortex A57 CPU’dur. İşlemcinin geçmişi 2014 yılına dayanıyor ve ürünün, başlığında “Titan” adı geçse bile kırılgan olduğuna dair endişeler var. Baykal-M1’in TSMC tarafından 28nm işlemi kullanılarak üretildiği bildiriliyor, ancak TSMC hiçbir Rus şirketi için çip üretmiyor ve bir süredir de üretmiyor. Rus sektörlerine yapılan sevkiyatlar iptal edilmeden önce çip üreticisinden kaç tane SoC satın alındığı bilinmiyor.

Pahalı olan üretim öncesi numunelerden birini satın alma şansı var. Daha doğrusu beklemek [mass produced units], en erken Kasım ayında piyasaya sürülecek. Ön siparişleri kabul ediyoruz.

Bitblaze Titan’ın KDV maliyetlerinden önce 1375 ila 1650 $ arasında perakende satış yapması bekleniyor. Bu fiyat, bu konfigürasyon için nispeten yüksektir, ancak ürün reçetesi hala sonuçlandırılmaktadır, yani nihai maliyet değişebilir.

Haber kaynakları: 3DHaberler, Tom

Bu yazıda bahsedilen ürünler

<!–

The links above are affiliate links. As an Amazon Associate, Wccftech.com may earn from qualifying purchases.

–>genel-17