Bir zamanlar merakla beklenen M2 MacBook Air sonunda çıktı. Ancak tasarımın ne kadar harika görünmesine rağmen, birçok potansiyel alıcı bunun yerine neredeyse iki yaşında olan bir dizüstü bilgisayar olan M1 MacBook Air’e yöneliyor.

Elbette Apple hala satıyor ve pek çok yorumcu ve yorumcunun belirttiği gibi, birçok insan için daha iyi bir seçenek olduğunu kanıtlayabilir – ve bunun üç ana nedeni var.

fiyat

İnsanların M1’i M2’ye önermesinin en belirgin nedeni fiyattır. M2 MacBook Air’in piyasaya sürülmesiyle Apple, tescilli yongalarını çalıştıran bir MacBook Air modelleri ailesi yarattı. M1 MacBook Air, 1.000 dolardan başlayan fiyatlarla bu ailenin mutlak temel modelidir. Buna karşılık, M2 MacBook Air, M2 serisinin 1.200 dolardan başlayan temel modelidir.

O kadar pahalı olmasa da, daha ucuz bir model mevcutsa, bilinçli bir tüketiciyi duraklatmak yeterlidir. Tabii ki, M1 MacBook Air’in M2 MacBook Air’e kıyasla 200 dolarlık primine dahil olan birçok yükseltme var. Buna daha ince bir kasa, bir MagSafe 3 şarj bağlantı noktası, daha ince çerçeveler, daha hızlı CPU performansı, daha parlak ekran, daha iyi hoparlörler ve daha yüksek çözünürlüklü bir web kamerası dahildir. O bir pay.

Ancak M1’in zaten ne kadar iyi olduğu nedeniyle, bu 200 dolarlık fark, ister kolej ister iş için olsun, yalnızca basit, hızlı bir dizüstü bilgisayar arayan birçok potansiyel alıcıyı caydırmak için muhtemelen yeterlidir. Sonunda, satın alabileceğiniz en ucuz MacBook ve bu da onu inkar edilemez derecede çekici kılıyor.

M1 ve M2 MacBook Air fiyatlarının yan yana olduğu bir Apple Store ürün sayfası.

M2 MacBook Air temel modeli, esasen yeni MacBook Air ailesindeki orta seviye cihazdır ve bir sonraki M2 MacBook Air yapılandırması, 1.500 $ ‘lık üst düzey modeldir. Cihazlar, her düzeyde benzersiz yapılandırmalarla daha da pahalı hale gelebilir, ancak M1 MacBook Air, tüketicilere her donanım stilinde paralarının karşılığını en iyi şekilde vermeye devam edecek.

Apple çip sıkıntısıyla mücadele etmeye devam ederken, erişim açısından en iyi seçeneğiniz M1 MacBook Air’dir. Şirket, ön sipariş anında M2 MacBook Air ile nakliye gecikmeleriyle karşı karşıya kaldı. Yılın başlarında Apple ürünleri satın almak isteyenlere en hızlı teslimat için M1 MacBook Air’i satın alma önerileri geldi. Genel olarak, hem çevrimiçi hem de mağazalarda birkaç yıldır uygun maliyetli ve satın alınması kolay olması bu dizüstü bilgisayar için bir artı oldu.

SSD ve performans

M2 MacBook Air'in anakartı bir YouTube incelemesinde ortaya çıktı.

M1 ve M2 MacBook Air modellerinin her ikisi de kapasite açısından aynı SSD depolama seçeneklerine sahiptir. Her iki dizüstü bilgisayar da 512 GB, 1 TB ve 2 TB ek depolama olarak yapılandırılabilen 256 GB temel modellerde mevcuttur.

Apple, temel model M2 MacBook Air’in M2 yongası ve sekiz çekirdekli GPU’su ile uygulanabilir bir yükseltme gibi görünmesini sağlamak için yola çıktı; Ancak, gözden geçirenler ve ilk benimseyenler yeni dizüstü bilgisayarı sert bir şekilde eleştirirken, cihaz hakkındaki gerçek hızla ortaya çıktı.

Birçoğu, Apple’ın Haziran ayında WWDC tanıtımı sırasında ve resmi inceleme modellerini gönderirken dizüstü bilgisayarın performans gücünü gösterirken en üst düzey M2 MacBook Air modelini kullandığını hemen anladı. Apple, M2 MacBook Air’in M1’e göre grafik performansında %18’lik bir artışa sahip olacağını söylediğinde, şirket 10 çekirdekli GPU ve 512 GB SSD içeren üst seviye modelden bahsediyordu.

Bu arada, incelemeler, temel model M2 MacBook Air’in performansı etkileyebilecek özelliklerin eksik olduğunu ortaya çıkardı. Daha hızlı performans sağlayan M1 MacBook Air gibi iki flaş yongası yerine tek bir NAND yongası içeriyordu. YouTuber Max Teknolojisi kıyaslamalarda temel model M2 MacBook Air’in aslında M1’den %50 daha yavaş okuma/yazma hızlarına sahip olduğunu keşfetti. Düşük depolama performansı, M1 MacBook Air’in muzdarip olduğu bir şey değildir, yani dosya aktarımlarında olduğu gibi M1 modelinin daha iyi performans gösterdiği durumlar vardır.

Bu, daha ince bir tasarım ve birçok termal macun sorunuyla birleştiğinde M2 ​​MacBook Air’i aşırı ısınmaya karşı duyarlı hale getirdi. Bu performans dalgalanmaları, M1 MacBook Air’i özellikle fiyat açısından uygun temel model dizüstü bilgisayar gibi görünmesini sağladı.

çentik yok

Apple MacBook Air M1 bir masanın üzerinde açık.
Andy Boxall/Dijital Trendler

M2 MacBook Air, 13,3 inç M1 MacBook Air’den daha büyük 13.6 inç ekrana ve daha ince çerçevelere sahip olarak piyasaya sürüldü. M2 ekranı, M1 ekranındaki 400 nit’e kıyasla 500 nit’te biraz daha parlaktır. Bununla birlikte, M2 MacBook Air’in ek bir özelliği daha var: dizüstü bilgisayarın 1080p web kamerasını barındıran tartışmalı çentik tasarımı.

Ekranın yeni görünümünün tadını çıkarabilirsiniz, ancak daha ince çerçeve veya çentik seçeneği sunulduğunda, bu biraz daha az bariz bir seçimdir. Face ID gibi önemli bir özelliğin eklenmesi, çentiği daha kolay hale getirmiş olabilir, ancak bu hala beklediğimiz bir özellik. Olduğu gibi, çentik MacBook Air’in heyecan verici yeni bir tasarım öğesi ve daha çok birlikte yaşamayı öğrenmeniz gereken bir özellik gibi hissedecek. Daha pahalı bir dizüstü bilgisayar için, bazıları M1’e bağlı kalmayı daha iyi bulabilir.


genel-19