James Webb Uzay Teleskobu, gökbilimcilerin, Big Bang’den sadece 200-300 milyar yıl sonra ortaya çıkan ve daha önce rekor sahibi olarak kabul edilen eski galaksi CEERS-DSFG-1’i fark ettikleri görüntüler gönderdi. Ancak, iki grup astrofizikçinin çalışması bunu çürüttü.Bir gökada ne kadar uzaksa, evrende o kadar erken görülebilir ve ışığı, evrenin genişlemesi nedeniyle daha fazla gerilir ve bu da sıcak genç yıldızlardan gelen mavi ve morötesi ışığın kızılötesi görünmesine neden olur. Gökbilimciler bu etkiye “kırmızıya kayma” diyorlar ve kırmızıya kayma ne kadar büyükse, galaksi o kadar uzak ve eski.

James Webb Uzay Teleskobu 'Imposter Galaksisini' Yakaladı
James Webb teleskopundan bir görüntüde CEERS-DSFG-1. Sağdaki resimler – çeşitli filtreler uygulanmış

Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi’nden bir gökbilimci ekibi, bu uzak galaksiyi keşfetmek için Fransa’daki NOEMA (Kuzey Genişletilmiş Milimetre Dizisi) milimetre altı teleskopunu kullandı. Sonuç olarak, bilim adamları çok miktarda toz içerdiğini bulmuşlardır.

Toz, kırmızı dalgaları geçerken yıldız ışığının mavi dalgalarını emer. Bu, tozlu bir gökadanın yüksek kırmızıya kaymalı gökadaları taklit edebileceği anlamına gelir. Bunu hesaba katan ekip, CEERS-DSFG-1’in sadece 12,5 milyar yıl önce oluştuğunu hesapladı.

Bu teori için ek kanıtlar, Harvard Astrofizik Merkezi’nden bir gökbilimciler ekibi tarafından sağlandı. Ayrıca CEERS-DSFG-1’in rekor kıran galaksiyi taklit ettiği sonucuna vardılar. Ayrıca, CEERS-DSFG-1’in en yakın komşularının hepsinin genç bir gökada önkümesi olduğunu ve CEERS-DSFG-1’in bu kümenin merkezinde olduğunu buldular.genel-22