Dr Owain Rhys Hughes, birinci ve ikinci basamak klinisyenler için bir klinik iletişim platformu olan Cinapsis’in CEO’su ve kurucusudur.

Bir kulak, burun ve boğaz cerrahı olan Hughes, NHS’de klinik bakımda ilk elden gecikmeler yaşadıktan sonra 2015 yılında Cinapsis’i kurdu. Klinisyenler şunları kullanabilir: Cinapsis tavsiye istemek, tıbbi görüntüleri güvenli bir şekilde paylaşmak ve hastalar için tedavi önerilerini tartışmak için platform.

Şirket, 15 personelden oluşan uzaktan bir işgücü ile faaliyet göstermektedir ve müşterileri arasında 11 milyon hastayı kapsayan dokuz NHS kuruluşu bulunmaktadır.

Bu haftanın Kurucu Beş Soru-Cevap bölümünde Hughes, klinisyenleri platformu kullanmaya ikna etmenin ilk zorluklarından, birlikte çalışamayan teknolojinin “baş ağrısından” ve ragbi yaralanmalarının doktor olarak bir kariyere nasıl yol açtığından bahsediyor.

1. Şirketinizi kurarken farklı bir şekilde yapmış olmayı dilediğiniz bir şey var mı?

Owain Rhys Hughes: Başlangıçtaki en büyük engellerden biri, ‘yine başka’ bir dijital çözüm sunulduğunda bazı klinisyenlerin tereddütlerine değinmekti. Ne yazık ki, NHS’ye giren birçok teknoloji çözümünün uygulanması zordur, saatlerce katılım gerektirir ve mevcut sistemlerle düzgün şekilde entegre değildir.

Cinapsis’in bu tuzaklardan kaçınmak için özenle tasarlandığını bilsek de, klinisyenleri buna ikna etmek bazen zordu. Ancak kısa süre sonra faydaları ilk elden gören klinisyenler şampiyon gibi davranmaya başladılar ve meslektaşlarını da teknolojiyi benimsemeye teşvik ettiler. Bu klinisyen şampiyonları ağını kesinlikle daha erken kurardım.

2. İşinizin en iyi ve en kötü yanları nelerdir?

ORH: Mevcut NHS personelinin karşılaştığı baskıların etkisini ilk elden görmek inkar edilemez derecede zor. Ben de bir doktor olarak buna hastane katından şahit oldum. Pandemi nedeniyle artan birikmeler ve kıtlıklar, bitkin sağlık çalışanlarını tırmanması gereken dik bir yokuşla karşı karşıya bırakıyor ve hastaları hayati tedavileri bekliyor.

Hızlı bir düzeltme yok, ancak değişimi sağlamak için bu kadar çok çalışan görmek yüreklendirici. İşimin açık ara en iyi yanı, platformumuzu kullanan klinisyenlerle konuşmak ve günlük uygulamalarında teknolojik yeniliklerden yararlanmak. Çalışmamızın klinisyenler ve hastaları üzerinde yarattığı gerçek etkiyi görmek çok tatmin edici.

3. Kendinizle ilgili, insanların şaşırtıcı bulabileceği bir gerçek nedir?

ORH: Galler’de doğup büyüdüğüm için büyük bir ragbi hayranıyım. Okulda ve üniversitede geçirdiğim süre boyunca çok fazla ragbi oynadım, bu da A&E’de çeşitli yaralanmalarla çok zaman geçirmeme neden oldu.

Ancak bu deneyim, doktor olma ve NHS’nin en büyük zorluklarından bazılarını çözmesine yardım etme konusundaki ilgimi uyandırdı.

4. Başka bir hayatta olmak ister miydin?

ORH: Bir bilim insanı. Bu benim çok genç yaştaki hayalimdi; Geleceğimin çığır açan yeni hipotezleri araştırmak ve bir laboratuvarda büyüleyici keşifler yapmak olduğuna ikna olmuştum.

Ancak, sağlık teknolojisi dünyasının da aynı derecede heyecan, tatmin ve olumlu sosyal etki sunabileceği ortaya çıktı.

5. Dünyanın onsuz daha iyi olacağı bir teknoloji var mı?

ORH: Sağlık hizmetlerinde, birlikte çalışamayan, yani diğer NHS sistemleriyle ‘konuşamadığı’ veya bu sistemlerle kolayca veri paylaşamadığı anlamına gelen teknoloji, personel için gerçek bir baş ağrısıdır ve zamanlarını boşa harcar. NHS genelinde yüzlerce farklı dijital sistem çalışıyor. Dolayısıyla yeni bir teknoloji aracı ne kadar iyi olursa olsun, diğer sistemlerle sorunsuz bir şekilde entegre olmadıkça, çok az faydası olacaktır.

Aynı şey güvenlik ve uyumluluk için de geçerlidir – sağlık teknolojisi araçları anlaşılır bir şekilde en katı NHS standartlarını karşılamalıdır. Bunlar onaylanmadıkça hastalar (ve verileri) ciddi risk altına girebilir. Uyumlu olmayan bir teknolojidense hiçbir teknolojiye sahip olmamak daha iyidir.

Founder in Five – Birleşik Krallık’taki yenilikçi startup’ların, ölçek büyütmelerin, tek boynuzlu atların ve halka açık teknoloji şirketlerinin arkasındaki girişimcilerin yer aldığı bir UKTN Soru-Cevap serisi her Cuma yayınlanıyor.genel-11