Google’da, şirketteki hemen hemen hiçbir rol için dört yıllık bir derece gerekli değildir ve çoğu yazılım mühendisliği veya ürün yöneticisi pozisyonu için bilgisayar bilimi derecesi gerekli değildir. Google’ın İnsan Deneyimi başkan yardımcısı Tom Dewaele, “Odak noktamız kanıtlanmış beceriler ve deneyimdir ve bu derecelerle veya ilgili deneyimlerle gelebilir” dedi.

Benzer şekilde Bank of America, işe alım çabalarını beceri temelli bir yaklaşıma yeniden odakladı. Bank of America Küresel Yetenek Kazanımı yöneticisi Christie Gragnani-Woods, “Müstakbel yeteneklerin bizim için çalışmak için bir dereceye ihtiyaçları olduğunu düşündüklerini biliyoruz, ancak durum böyle değil” dedi. “Derece gerektirmeyenler de dahil olmak üzere, herkese finansal hizmetlerde kariyer bulma konusunda eşit fırsat sağlamak için çeşitli yetenek havuzundan işe alım yapmaya kendimizi adadık.”

Google ve Bank of America, uzun vadede yalnız değiller. Rekor düşük işsizlik oranları nedeniyle yetenek kıtlığı nedeniyle teknoloji şirketleri ve diğerleri, asırlık koyun postu gereksinimini bırakıyor ve bunun yerine işle ilgili becerilere, deneyime ve hatta kişilik özelliklerine odaklanıyor.

Haziranda, General Motors en son şirket oldu Google, Bank of America, IBM ve Tesla’ya, daha önce gerekli olan bazı iş rollerinden üniversite diploması şartını kaldırarak katılmak.

Tıp ve hukuk meslekleri de dahil olmak üzere bazı alanlar hala akademik nitelikleri zorunlu kılacak olsa da, özellikle teknolojide, derecesi olmayan insanlar için daha birçok fırsat artık erişilebilir durumda. küresel İK ve bordro hizmetleri şirketi Remote tarafından yapılan yeni araştırma.

Beceriye dayalı işe alım artıyor

Remote’un çalışması, daha fazla işverenin deneyime akademik niteliklerden daha fazla değer vermesi nedeniyle beceriye dayalı işe alımların geçen yıl %63 arttığını buldu. Çalışma, yetenek havuzunu açarak işverenlere rekabet avantajı sağlamanın yanı sıra, değişiklik, Amerika Birleşik Devletleri’nde lisans derecesi olmayan yetişkinlerin üçte ikisinden fazlasının kariyer ve maaş engellerinin kaldırılmasına yardımcı oluyor.

Remote’un çalışması yalnız değil. Kuruluşların yüzde kırk beşi bir beceri kullandığını bildiriyor
teknoloji işgücünü işe alma ve geliştirme konusunda yapı sağlamak için çerçeve; %36’sı da bu fikri araştırıyor. CompTIA, BT endüstrisi ve çalışanları için kar amacı gütmeyen bir dernek.

“Bir adayın bir pozisyonda nasıl performans göstereceğinin tek göstergesi olarak örgün eğitim seviyesini kullanmak yerine, mümkün olan her yerde derece şartlarını kaldırmayı ve potansiyellerini, yaşam deneyimlerini, öğretilebilirliklerini göz önünde bulundurarak işe alım için daha bütünsel bir yaklaşım benimsemeyi öneriyoruz. , uyarlanabilirlik ve esneklik,” dedi Remote CEO Job van der Voort.

İşverenler, gereksiz ve modası geçmiş derece gerekliliklerini ortadan kaldırarak, kendilerini iş başında eğitim, eğitim kampları ve sertifika programları yoluyla öğrenilen becerilere sahip daha büyük bir potansiyel işe alım havuzuna açarlar. Van der Voort, “Bu, daha fazla çeşitlilik yaratıyor ve daha yaratıcı bir kültür yaratarak, gelişmiş problem çözme ve fikir üretmenin yanı sıra beceri ve bilgi paylaşımını kolaylaştırıyor” dedi.

Örneğin, kodlama eğitim kampları da dahil olmak üzere teknoloji eğitim kampı mezunları, tam zamanlı işleri hızla bulduklarını, eğitim yatırımlarının hızlı geri dönüşünü, daha yüksek maaşları ve daha iyi STEM kariyer fırsatlarını rapor ediyorlar. Bu bir göre üniversite eğitim kamplarından 3.800 ABD mezunuyla yapılan son anket ile ABD teknoloji eğitim platformu şirketi 2U ve Gallup.

CompTIA’nın çalışması, eski IBM CEO’su Virginia Rometty’yi “bulut, siber güvenlik, finansal operasyonlar ve birçok sağlık işinin tümü dört yıllık bir derece olmadan başlayabilir ve birçok başvuru sahibi daha sonra daha fazla eğitim almayı seçebilir.”

Mevcut çalışanlar yeni beceriler kazanabilir

Programlar, yeni kariyerlerin yanı sıra mevcut teknoloji çalışanlarının mevcut rollerinde büyümek için yeni beceriler kazanmalarına yardımcı olabilir. Google’dan Dewaele, “Tecrübenin iş, staj ve örgün eğitimin ötesinde birçok farklı biçimde geldiğini biliyoruz ve herkesten duymak istiyoruz” dedi. “Google’daki her başvuru, duruma göre incelenir ve her rolün kendi gereksinimleri vardır.”

Örneğin, başvuru sahipleri ister işgücüne yeni giriyor isterse onlarca yıllık deneyime sahip olsun, Google büyüme zihniyetine sahip insanları arıyor, dedi Dewaele.

“Bu, araştırmalarla desteklediğimiz bir şey. Büyüme zihniyeti, en iyi liderlerimiz arasında ortak bir özelliktir ve özellikle hatalardan sürekli olarak öğrenme yeteneği, artan performansın ve performansın en büyük itici güçlerinden biridir. daha iyi sonuçlar.”

Google ayrıca, karmaşık sorunları nasıl çözebileceklerini, sorunları öngörebileceklerini veya işbirliği becerilerini nasıl açıklayabileceklerini anlamalarına yardımcı olmak için görüşme sürecinde potansiyel işe alımlara varsayımsal ve davranışsal sorular sorar. Dewaele, “İşe alma yaklaşımımız son 20 yılda biraz değişti” dedi.

Teknoloji sektöründeki işsizlik oranları, ulusal ortalamanın yarısı kadar (%1,8) olduğundan, sektör, bazı şirketler işe alımların dondurulduğunu veya işten çıkarıldığını açıklasa bile, boşlukları doldurmak için çabalıyor.

Bu ay, ABD’de genel işsizlik oranı, tam istihdam olarak kabul edilen ve yarım yüzyılın en düşük seviyesine yakın %3,5’e düştü. Bilişim sektörü ve işgücü için kâr amacı gütmeyen bir dernek olan CompTIA’ya göre, teknoloji meslekleri için işsizlik oranı Haziran ayında yüzde 1,8’e düştü, Mayıs ayındaki yüzde 2,1’den kayda değer bir düşüş.

Yeni teknoloji işe alımları için işveren iş ilanları, Haziran 2021’e göre %62 artarak Haziran 2022’de 505.663’e ulaştı.

Teknoloji endüstrisi de pandemi ve Büyük İstifadan özellikle sert bir şekilde etkilendi ve kurumları 1 milyondan fazla iş ilanıyla bıraktı.

Lupe Collangelo, çevrimiçi teknoloji eğitim sitesi için ortaklıklar yöneticisi Genel Kurul, bir derece gerektiren daha az teknik iş tanımı gördüğünü söyledi. Ekibi sık sık işverenlere danışır ve onlara gerekliliği kaldırmalarını tavsiye eder.

“Anekdot olarak, çoğu zaman gerçekten o üniversite diplomasını aramadıklarını söyleyebilirim. Eğer genç yetenekler arıyorlarsa, beceriye dayalı bir seviyede işe alıyorlar, bu da onu daha çeşitli bir yetenek havuzuna gerçekten erişilebilir kılıyor, ”dedi Collangelo. “Her zaman talep olacak [a Computer Science degree]ancak bence becerilere daha fazla güvenmek, işveren olarak size yatırım yapmanıza ve havuzunuzu geleneksel olmayan daha fazla yeteneğe genişletmenize olanak tanıyor.”

Değişken işe alım uygulamaları

Nisan ayında iş bulma sitesi Indeed, ABD genelinde 502 işverenin pandeminin mevcut işe alımları ve gelecek planlarını nasıl şekillendirdiğine ilişkin yaptığı anketin sonuçlarını yayınladı. Sonuçlar: Ankete katılan şirketlerin çoğu daha esnek bir aday işe alım modeline doğru ilerlemek.

Indeed raporda “Gereksiz kimlik bilgileri ve istek uyandıran iş gereksinimleri günleri geride kaldı” dedi. “Bunun yerine, geçmişte olduğundan farklı başvuru türlerini değerlendirmek için yaratıcı düşünen işverenler buluyoruz – herkesin yararına olabilecek bir değişim.”

Orta vasıflı meslekler arasında, üniversite diploması gerektiren pozisyonlar, çoğunlukla, herhangi bir derece gerektirmeyen pozisyonlara benzer. yeni bir çalışma Harvard Business School’un (HBS) İşin Geleceğini Yönetme Projesi ve Burning Glass Enstitüsü tarafından.

“İşler dört yıllık üniversite diploması gerektirmez. İşverenler yapıyor, ”dedi çalışma.

Çalışanlardan “takım arkadaşı” olarak bahseden Gragnani-Woods, yetenekleri değerlendirirken Bank of America’nın “girişimci, sürekli öğrenmeye bağlılık ve değişen taleplere ve gereksinimlere uyum sağlama yeteneği” gösteren çalışanları aradığını söyledi.

“Bazı roller için, kişinin müşterilerle etkileşim kurarken başarılı olması önemlidir” dedi. “Müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için güçlü eleştirel düşünme becerilerini uygulama becerisine sahip olmak bir diğer önemli kalitedir. Her zaman tutku, bağlılık gösteren ve müşterilerimizin finansal hayatlarını iyileştiren bir deneyim sunmaya çalışan ekip arkadaşları arıyoruz.”

Maaşlar genellikle derecelerden etkilenmez

Remote’un araştırması ayrıca, diplomalı ve diplomasız kişilere verilen maaşlar arasındaki ücret farkının birçok endüstride daraldığını ortaya koydu. Bazı durumlarda, çalışmaya göre, diploması olmayanlar, kariyer basamaklarını tırmanarak lisans derecesine sahip olanlardan daha fazla kazanabilirler.

Birleşik Krallık’taki farklı iş türleri ve maaşlar için gereken eğitim düzeyini bulmak için, en popüler iş ilanı web sitelerinden üçü olan Indeed, Glassdoor ve Payscale’deki iş ilanları uzaktan analiz edildi. Araştırma, diploması olan ve olmayan kişiler arasındaki maaş farkının genellikle marjinal olduğunu gösteriyor.

Remote çalışma, “Geçmişte, bir adayın sahip olduğu nitelikler, bir işveren tarafından sunulabilecek maaş üzerinde önemli bir etkiye sahipti” dedi. “Bazı durumlarda, çalışanlar bir dereceye sahip değilse – deneyimlerine, becerilerine, referanslarına veya işte öğrenme isteklerine bakılmaksızın, ücretler belirli bir düzeyde otomatik olarak sınırlandırılabilir.”

Kurum içi eğitim popülerlik kazanıyor

2018 yılında Bank of America, Pathways programı Gragnani-Woods’a göre, üniversite diploması gereklilikleriyle ilgili yanlış anlamaları düzeltmek ve yerel topluluklarda “değerli yeteneklere” erişimi artırmak.

“2023 yılına kadar düşük ve orta gelirli (LMI) mahallelerden 10.000 kişiyi işe alma hedefiyle Pathways programını başlattık. Bank of America, planlanandan iki yıl önce bu hedefi aştı” dedi. “Başarı sayesinde, Eylül 2021’de ek 10.000 kişiyi işe alma taahhüdünde bulunduk. [employees] topluluk kolejleri ve yerel kuruluşlarla genişletilmiş ortaklıklar yoluyla 2025 yılına kadar LMI mahallelerinden.”

Banka ayrıca Pathways programını şirket çapında genişletmeyi planlıyor ve topluluk kolejleri ve Year Up, UnidosUS ve National Urban League gibi yerel kuruluşlarla ortaklık kurmayı planlıyor.

Pathways programı aracılığıyla işe alınan çalışanlar, “Akademi” adı verilen başka bir kurum içi girişim aracılığıyla eğitilir – bankanın çalışanların yeniden vasıflandırılmasını ve becerilerinin artırılmasını amaçlayan şirket içi işe alım ve mesleki gelişim organizasyonu. Gragnani-Woods, “Beceri temelli yaklaşımımız, zorlu zamanların üstesinden gelmeye ve kritik değişim anlarında gezinmek için işgücünü yeniden beceri ve beceriler kazanırken müşterilerimize hizmet etmeye hazır olduğumuzdan emin olmamıza yardımcı oluyor” dedi.

Google, aşağıdaki gibi sertifikalar da dahil olmak üzere, potansiyel işe alımlar için resmi üniversitenin ötesinde bir dizi eğitimi değerlendirir. Google Kariyer Sertifikaları belirli roller için.

Coursera.org’da bulunan Google’ın Kariyer Sertifikaları çevrimiçi eğitim programı, veri analitiği, dijital pazarlama ve e-ticaret, BT desteği, proje yönetimi ve UX tasarımı gibi yüksek büyüme alanlarındaki beceriler için ücretsiz eğitim sunar.

Dewaele, “Google Kariyer Sertifikalarını, BT Destek Mühendisi gibi işler de dahil olmak üzere, Google’daki roller için bir nitelik olarak eklemeye devam ediyoruz” dedi. “Bu, diploması olmayan ancak ilgili deneyim ve becerilere sahip kişiler için her yıl yüzlerce işe erişim anlamına gelecektir.”

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.genel-13