Ganimet kutusu araştırmacısı Leon Y. Xiao’nun yeni bir raporu, Belçika’nın oyunlarda rastgele mikro dönüşüm kasalarının satışını yasaklayan yağma kutusu yasalarının düzgün bir şekilde uygulanmadığını ve Avrupa ülkesinde bulunan başarılı oyunların çoğunluğunun hala sistemleri uygulamaya devam ettiğini belirtiyor. .

tarafından bildirildiği gibi GamesIndustry.biz, Xiao tarafından 28 Temmuz’da yayınlanan çalışma, Mayıs 2022’de en yüksek hasılat yapan 100 Belçika iPhone oyununun 82’sinin ganimet kutusu özellikleri içerdiğini buldu. Bu, Belçika Oyun Komisyonu’nun 2018’de yasadışı ganimet kutularının kullanımıyla ilgili cezai kovuşturma önerisine rağmen.

Xiao’nun raporu yasanın bir dizi farklı önlemle kolayca atlatıldığını söylüyor. Örnek olarak, rapor, Roblox örneğinde, yayıncısının “kullanıcı tarafından oluşturulan yağma kutularının Belçika’da satın alınmasının engellenmesini açıkça gerektirmediğini” belirtiyor.

Bu yasalar, bazı geliştiricilerin EA’nın FIFA serisi, Valve’ın Dota 2 ve CS:GO ve Psyonix’in Rocket League dahil olmak üzere Belçika’daki oyunlarından ganimet kutularını kaldırmasına neden oldu. Son zamanlarda etkilenen oyunların en dikkat çekici olanı, Activision Blizzard’ın ganimet kutusu benzeri yaşlı yarıklar sistemiyle ilgili endişelerinden sonra mobil ve PC çapraz RPG oyununu Belçika veya Hollanda’da piyasaya sürmediği Diablo Immortal’dır.

Çalışma, yasağın uygulanmamasının yanlış bir güvenlik hissi yaratması gibi “olumsuz sonuçları” üzerinde durdu. Xiao, “Belçika Oyun Komisyonu, video oyunu tüketicilerine (genç oyuncuların çocukları ve ebeveynleri dahil), Belçikalı oyuncuların artık satın alınabilir durumda olduklarında artık ganimet kutularından güvende olduklarına dair yanlış bir izlenim verdiğini” söylüyor.

Raporda ayrıca, “yasaklamanın etkili olup olmadığını izlemedi” diyerek komisyonun haberlerini eleştiriyor. Buna ek olarak, bunun, oyunlarına “ulusal pazardan kaldırılan oyunları daha sosyal sorumluluk sahibi şirketlerle değiştirmesine” izin verilen “uyumsuz şirketlerin” gelirlerinin artmasına neden olduğunu belirtiyor.

Yakın zamanda, Diablo Immortal mikroişlemlerinin, oyun piyasaya sürüldüğünden beri yalnızca mobil sürümlerde oyuncu harcamalarında 100 milyon doların üzerinde bir artış sağladığı bildirildi. Norveç Tüketici Konseyi’nin yakın tarihli bir raporu, oyuncuların FIFA 22 gibi oyunlarda ganimet kutuları ile para harcamak için “manipüle edildiğini” söylüyor. Bu arada Birleşik Krallık hükümeti, çocukları bu tür para kazanma modellerinden korumayı amaçlayan yağma kutusu yasasını düşünüyor.oyun-2