Apple’ın yeni M2 çipli en yeni MacBook Air’i, en hafif tabiriyle tartışmalı oldu. Yeni MacBook Air, yenilenmiş bir tasarıma sahiptir ve Apple’ın yeni çip üzerinde M2 ​​sistemi M1’in halefidir.

Ancak yeni M2 MacBook Air düştüğünden beri, teknik incelemeciler, uzmanlar ve sıradan insanlar, bazı önemli performans sorunları nedeniyle bu yeni makinenin temel yapılandırmasından kaçınmanız gerektiğini söylüyor. Daha uygun fiyatlı bir dizüstü bilgisayar için bu, potansiyel MacBook Air alıcılarının girdiği sinir bozucu bir durum.

Yeni başlayanlar için, 1.199 dolarlık temel yapılandırma sekiz çekirdekli bir GPU’ya sahipken, yükseltilmiş sürüm tam 10 çekirdekli bir GPU’ya sahip. Apple’ın WWDC’de yeni Air’i gösterdiğinde bize söylediği şey bu değildi. Apple, M1’e göre grafik performansında %18’lik bir artış sözü verdi. Ancak şirketin söylemediği şey, gösterdiği modelin 1.499 dolara satılan daha pahalı yükseltilmiş M2 MacBook Air olduğuydu. Sekiz çekirdekli GPU’ya sahip model, yedi çekirdekli M1 MacBook Air’e kıyasla çok daha küçük bir performans avantajına sahip olacak.

Sonra yavaş SSD sorunu var. Temel model, yaklaşık 1.200 $ için tüketicilere hakaret olan yaklaşık 256 GB SSD depolama ile birlikte gelir. Ancak sorun, depolama alanından daha büyük.

SSD, norm olduğu gibi iki yerine tek bir NAND yongasına sahiptir. Bunun 512GB modelden çok daha yavaş okuma/yazma hızları ürettiği bildiriliyor. Aslında, temel model M2 MacBook Air’in depolama alanı bir kuyrukludur. %50 daha yavaş 2020’nin iki flaş çipine sahip M1 MacBook Air’inden daha fazla.

Sadece tarafından yayınlanan bu kıyaslamalara bakın YouTuber Max Teknolojisi:

  • 2020 M1 çip okuma/yazma hızı: 2900/2215
  • 2022 M2 çip okuma/yazma hızı: 1446/1463

Ama bekleyin, daha da kötüleşiyor. Yavaş SSD ve 8 GB paylaşılan belleğin kombinasyonu, performansı o kadar zorlaştırıyor ki, Max Tech’e göre, dosya aktarımları gibi, buna sahip olmayan M1 MacBook Air’den bile daha yavaş olan görevler bile olabilir. eksiklik. Evet. Sorun ilk olarak M2 MacBook Pro 13 inç’te keşfedildi, ancak aynısı MacBook Air için de geçerli.

İnceleme birimimiz oldukça hareketli olan 512 GB SSD ile geldiğinden, bu DT’de kendimizi doğrulayabildiğimiz bir şey değildi.

Bir masanın üzerinde MacBook Air'in ekranı.

Son olarak, hızlı şarj cihazı yok. Apple, bu modelle birlikte 30 watt’lık temel bir şarj parçası içerirken, yükseltilmiş sürüm 35 watt’lık çift şarj cihazıyla birlikte gelir. Çok daha hızlı değil, ama en azından bir gelişme. Yine de 300 dolarlık bir iyileştirme mi? Apple Store’dan 30 doların altında bir fiyata 67 watt’lık hızlı şarj cihazını kolayca satın alabilirsiniz. Ama zorunda olmamalısın.

Bunu yanlış anlamayın. Apple’ın M2 MacBook Air için kullandığı yeni tasarım dilini seviyoruz. Kutulu, endüstriyel minimalizm görünümü, onu Apple’ın diğer cihazlarıyla uyumlu hale getiriyor. M2 çipi ayrıca genel olarak bilgi işlem için çok fazla potansiyele sahiptir. Apple Silicon bilgisayar dünyasının çehresini değiştiriyor – buna hiç şüphe yok.

Ancak Apple, bu nerf temel modeli M2 MacBook Air ile bunu geri tutuyor gibi görünüyor ve neredeyse herkes aynı fikirde. Muhtemelen daha iyi konfigürasyonlara geçmek veya M1 MacBook Air’i tercih etmek isteyeceksiniz.


genel-19