Hindistan, 250 milyon dolardan fazla değere sahip M&A için antitröst incelemesi önerdi

Bir yasa tasarısına göre, Hindistan yetkilendirmeyi öneriyor antitröst 20 milyar rupi (250 milyon dolar) değerindeki birleşme ve satın almalar için yapılan incelemede, avukatların önemli yerel işlere sahip küresel teknoloji şirketlerini hedef aldığını söylediği bir hamle.

Öneri, Hindistan’ın rekabet yasalarının parlamentoya sunulacak bir yasa tasarısında daha kapsamlı bir şekilde elden geçirilmesinin bir parçası.

Mevcut yasaya göre, Hindistan Rekabet Komisyonu (CCİ) varlık büyüklüğü veya ciro için eşikleri aşan birleşme ve satın almaları inceler.

Ancak Hindistan’da büyük bir varlığı olan teknoloji firmaları arasındaki birçok yüksek değerli anlaşma, ilgili şirketlerin az varlıkları ve düşük ciroları olduğu için ülkede incelemeden kaçtı.

Avukatlar, WhatsApp’ın Hindistan’ı büyük bir pazar olarak saymasına rağmen, Facebook’un 2014 yılında WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın almasının CCI izni gerektirmediğini söylüyor.

“Sıcak bir şekilde tartışılan anlaşma değeri testi, tarafların, özellikle teknoloji alanında, geleneksel varlık ve ciro eşiklerini karşılamadığı işlemlerin incelemesini çekmeyi amaçlıyor” dedi. Anişa ChandHintli hukuk firması Khaitan & Co.’da antitröst hukuku konusunda uzmanlaşmış bir ortak.

“Mevcut biçimde kabul edilirse, gelen değişiklik, özellikle önceden izin gerektiren yeni çağ pazarlarında, işlem sayısında büyük olasılıkla bir sıçrama ile sonuçlanabilir” diye ekledi.

CCİ, yorum talebine yanıt vermedi.

CCİ’nin yeni düzenlemeleri, 2 Ağustos tarihli yasa tasarısına göre, bir işletmenin Hindistan’da “önemli ticari faaliyetleri” olup olmadığını belirleme sürecini belirleyecek.

Rekabet yasasının daha geniş bir şekilde yenilenmesinin bir parçası olarak, hükümet ayrıca birleşmelerin onaylanması için süre sınırını 210 günden 150 güne indirmeyi teklif ediyor.

Taslakta ayrıca, CCİ’nin “ihlallerin niteliğini, ağırlığını ve etkisini” değerlendirdikten sonra, soruşturma altındaki kuruluşlar için bir uzlaşma mekanizmasının getirilmesini önermektedir.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9