Instagram tartışmalı yeniden tasarımını durdurmuş olabilir, ancak bu, şirketin tam ekran içeriğe odaklanmayı bırakmayı planladığı anlamına gelmiyor. CEO Adam Mosseri, bugün haftalık Ask Me Everything programında Instagram’ın ultra uzun 9:16 fotoğraflarını “bir veya iki hafta içinde” test etmeye başlayacağını doğruladı.

Mosseri, “Uzun videolarınız olabilir, ancak Instagram’da uzun fotoğraflarınız olamaz” dedi. “Bu yüzden belki ikisine de eşit davrandığımızdan emin olmamız gerektiğini düşündük.” Şu anda Instagram, buna göre kırpılmış dikey görüntüleri görüntülerken 4:5 civarında öne çıkıyor. Ancak daha ince, daha uzun 9:16 fotoğraflar için destek sunmak, uygulamanın akışında gezinirken tüm ekranı doldurmalarına yardımcı olacaktır.

Instagram’ın TikTok benzeri yeniden tasarımı, bazı fotoğrafçılar tarafından, tüm fotoğrafların 9:16 karede garip bir şekilde görüntülenmesine neden olduğu için eleştirildi. Yeni besleme, yazıların daha kolay okunması için yazıların altına bindirme gradyanları da ekledi. Ancak bu, fotoğrafçıların çalışmalarının orijinal görünümüyle çatıştı. İşte o ilk deneye harika bir bakış Thomas Fitzgerald’ın izniyle.

Instagram’ın kullanıcılarla yaptığı titrek yeniden tasarım testi sırasında Mosseri, tam ekran deneyiminin fotoğraflar için idealden daha az olduğunu defalarca itiraf etti. Şimdi, Instagram’ın hala bu ultra uzun fotoğraf deneyimini sergileme niyetinde olduğunu görüyoruz – ancak bunu her yerde zorunlu kılmadan.

Şirketin kendi verileri, Instagram’ın elden geçirilmiş tasarımının bazı kişiler tarafından o kadar sevilmediğini ve uygulamayı daha az kullanmaya başladıklarını gösterdi. Geçen hafta bir röportajda, “Büyük bir geri adım atmamız, yeniden bir araya gelmemiz ve nasıl ilerlemek istediğimizi anlamamız gerektiğini düşünüyorum” dedi. Instagram ayrıca, gerçekten zevk alacakları içeriği seçme konusunda daha iyi olana kadar kullanıcılara gösterilen önerilerin miktarını azaltacağını da söyledi.genel-2