Bilim adamları, Akad İmparatorluğu, Mısır’ın Eski Krallığı da dahil olmak üzere birçok eski uygarlığın düşüşünü iklim değişikliği ve değişen bağlılıklar gibi faktörlere bağlamışlardı. Bununla birlikte, yeni bir çalışma, bunun bazı soyu tükenmiş patojenlerden kaynaklanabileceğini öne sürüyor. Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden arkeologlar, Yunanistan’ın Girit kentinde Hagios Charalambos adlı eski bir mezar alanından kalıntıları kazdılar. Orada tifo ve vebaya neden olan iki bakterinin genetik kanıtını buldular.

Arkeolog Gunnar Neumann liderliğindeki ekip, DNA’nın daha yüksek sıcaklıklarda bozulma eğilimi gösterdiğinden, bölgeyi serin ve istikrarlı koşulları nedeniyle seçti. Eski kemikleri kazmaya başladılar ve MÖ 2290 ile 1909 yılları arasında ölen 32 kişinin dişlerinden DNA elde ettiler.

Genetik verilerde, ekip yaygın oral bakteriler buldu. Bireylerin ikisinde Y. pestis varlığı tespit edilirken, diğer iki bireyde tifo ateşine neden olan iki Salmonella enterica bakteri soyu tespit edildi. Bulgular, her iki patojenin de Tunç Çağı Girit’te var olduğunu ve muhtemelen o dönemde bulaşıcı olduğunu gösterdi.

Bu patojenlerin bulaşma yolu araştırmacılar için net olmasa da, bulunan S. enterica soylarının insanlarda ciddi hastalıklara neden olmaktan sorumlu özelliklere sahip olmadığını kaydettiler.

“Bu pek olası olmasa da Y. pestis veya S. enterika MÖ 3. binyılın sonunda Akdeniz’de gözlemlenen toplumsal değişikliklerden sorumlu olan tek suçlularsa, burada sunulan antik DNA kanıtları göz önüne alındığında, bulaşıcı hastalıkların ek bir katkıda bulunan faktör olarak düşünülmesi gerektiğini öneriyoruz; Araştırmacılar, daha önce öne sürülen iklim ve göç ile muhtemelen bir etkileşim içindedir” diye yazdı. Güncel Biyoloji

En son teknoloji haberleri ve incelemeleri için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: heyecan, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için sayfamıza abone olun. Youtube kanalı.

Amazon Büyük Özgürlük Festivali 2022: Elektronikte En İyi Fiyatlar

Raksha Bandhan 2022: Kardeşinizin Seveceği En İyi Teknoloji Hediye Fikirleri





genel-8