Mayıs ayında, halk sağlığı yetkilileri, hastalığın genellikle yayılmadığı yerler de dahil olmak üzere tüm dünyada maymun çiçeği vakalarını tespit etmeye başladı. Hastalığın tarihsel olarak ortaya çıktığı Orta ve Batı Afrika’da yayılmaya ek olarak, salgınlar Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Amerika ve gezegenin diğer bölgelerine yayıldı.

Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın dünya çapında yayılması konusunda Uluslararası Endişe Duyan bir Halk Sağlığı Acil Durumu ilan etti ve Biden yönetimi, ülkede hastalık vakalarının ortaya çıkmasından iki ay sonra Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri maymun çiçeği salgını için bir halk sağlığı acil durumu ilan etti. .

İşte maymun çiçeği hakkında bilmeniz gerekenler.

Maymun çiçeği nedir?

Monkeypox, maymun çiçeği virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Çiçek hastalığına neden olana benzer bir virüs. İlk insan vakası 1970 yılında tespit edildi ve o zamandan beri öncelikle Afrika’daki bir avuç ülkede salgınlara neden oldu.

Maymun çiçeği için maymunları suçlamalı mıyız?

Maymunları rahat bırakın. Monkeypox adını aldı çünkü ilk tanımlanan 1958’de bir araştırma maymununda görüldü. Ama bu virüs çok sayıda küçük tüylü yaratıkla, özellikle de kemirgenlerle takılmayı seviyor. ABD’deki son salgınlardan biri, 2003 yılında bazı evcil çayır köpeklerinin Batı Afrika’dan enfekte memelilerle aynı alanı paylaştığı zaman oldu.

Enfekte hayvanlar insanlara maymun çiçeği bulaştırabilir, ancak henüz hayvanlara bulaştıran doğrulanmış herhangi bir insan vakası yok. HKM’ye göre. Bununla birlikte, enfekte bir kişinin “sevme, sarılma, sarılma, öpme, yalama, uyku alanlarını paylaşma ve yemek paylaşma” yoluyla bir hayvana maymun çiçeği bulaştırmasının mümkün olduğu konusunda uyarıyorlar.

TL:DR: Maymun çiçeğiniz varken çinçillanızı yalamayın.

Maymun çiçeği nerede yayılıyor?

Maymun çiçeği vakaları tüm dünyada ortaya çıkıyor. Şu anda, vakalar öncelikle aşağıdakiler arasında kümelenmiştir: başka erkeklerle seks yapan erkeklerama herkes virüsü yakalayabilir.

Maymun çiçeği belirtileri nelerdir?

Maymun çiçeği hastalığının en belirgin belirtileri vücuttaki kabarcık ve sivilce benzeri lezyonlardır. Geçmişte, maymun çiçeği vakaları genellikle tüm vücutta lezyonları içeriyordu. Ancak bu salgın sırasında birçok hasta sadece birkaç kabarcık var vücudun bir kısmında, genital bölge gibi. Hastalarda ayrıca ateş, şişmiş lenf düğümleri, baş ağrıları ve diğer grip benzeri semptomlar vardır.

Hastalık genellikle ölümcül değildir, ancak çok acı verici olabilir. Genellikle iki ila dört hafta sürer.

Geçmişe dönüşler yaşıyorum – bu COVID-19 yeniden mi başladı?

Hayır, bu baştan sona COVID-19 değil. Bu yeni bir virüs değil. Bilim adamları, daha önce bu kadar çok ülkede ortaya çıkmamış olsa bile, onlarca yıldır maymun çiçeğini biliyorlar. Buna karşı çalışan tedaviler ve aşılar zaten var. ABD’deki çoğu insan daha önce maymun çiçeği hastalığını duymamış olsa bile, koronavirüsle yaptığımız gibi sıfırdan başlamıyoruz.

Bu maymun çiçeği salgını bir salgın mı?

Hayır. Monkeypox tüm dünyaya yayılırken hala bir salgın olarak kabul edilmektedir. Bir pandemi için gerçekten herhangi bir resmi kriter yok, ancak Dünya Sağlık Örgütü nihayetinde bir hastalık salgınının uygun olup olmadığına dair bir çağrı yapıyor ve bu henüz olmadı. Bildirilecek son pandemi, son iki yılda zaman algınızın ne kadar çarpık olduğuna bağlı olarak, yaklaşık olarak dün veya seksen yıl önce olan Mart 2020’de COVID-19 idi.

Monkeypox artık hem ABD’de hem de dünyada bir halk sağlığı acil durumu olma ayrıcalığına sahip. Acil durum bildirimleri, ülkelerin ve kuruluşların bir salgın sırasında daha fazla halk sağlığı önlemi alması için kaynakları boşaltmaya yardımcı olur.

Getty Images aracılığıyla David Joles/Star Tribune’ün fotoğrafı

Maymun çiçeği için nasıl test yaptırabilirim?

Şu anda, maymun çiçeği testi Amerika Birleşik Devletleri’nde hala sınırlıdır. İnsanlar doktorlar veya acil bakım sağlayıcıları tarafından test edilebilir. Testler, bir maymun çiçeği lezyonunun silinmesini ve test için bir laboratuara gönderilmesini gerektirir. Semptomları ve döküntüleri olan bazı kişiler, yine de testlere erişmekte sorun yaşadıklarını söylüyorlar – çoğu doktor hala hastalığa aşina değil.

Evde testler var mı?

Maymun çiçeği için evde testler yoktur. Çoğu test hala sağlık hizmeti sağlayıcılarının bir maymun çiçeği lezyonunu temizlemesini gerektiriyor ve bu noktada birinin bunu kendi başına yapması mümkün değil. Bazı gruplar tükürük kullanan testler geliştirmek için çalışıyor.

Maymun çiçeği aşısı almalı mıyım?

İyi haber şu ki, maymun çiçek hastalığını önlemek için FDA onaylı bir aşı var: Jynneos. Kötü haber şu ki, şu anda kısa tedarik Birleşik Devletlerde. Eyalet ve yerel sağlık departmanları, maruz kaldıktan sonra aşı olmak virüsün çoğalmasını engelleyebileceğinden, maymun çiçeğine maruz kaldığı bilinen kişilere sağlıyor. Halk sağlığı yetkilileri ayrıca, virüsün öncelikle yayıldığı gruplara da aşı sunuyor: erkeklerle seks yapan erkekler ve hastalığın yayıldığı bölgelerde yakın zamanda birden fazla cinsel partneri olan kişiler.

Maymun çiçeği nasıl bulaşır?

Monkeypox öncelikle kişiden kişiye temas yoluyla yayılır – birisi virüs bulaşmış biriyle yakın fiziksel temas kurduğunda. Şu anda, çoğunlukla aracılığıyla yayılıyor gibi görünüyor cinsel temas, cinsel ağlarda kümelenmiş enfeksiyonları görmemizin bir nedeni budur. Maymun çiçeği lezyonları ile temas halinde olan nesnelere veya kumaşlara (çarşaf gibi) dokunarak maymun çiçeğine yakalanmak mümkün olabilir. Ancak bu muhtemelen çok büyük bir bulaşma yöntemi değildir ve temel hijyen önlemleri (yüzeyleri silmek, elleri yıkamak) riski azaltmalıdır.

Maymun çiçeği virüsü, enfekte olmuş kişiler nefes verdiğinde ve diğerleri bu nefesi nefes vererek kapattığında yayılabilir, ancak bu yolla neredeyse COVID-19 kadar bulaşıcı değildir. İnsanların sadece kısa süreliğine aynı odada kalarak virüsü kaptığı vakaları görmüyoruz – ki bunu COVID-19 ile yapıyoruz.

ABD-NEW YORK-MONKEYPOX-ACİL

Brooklyn, New York’ta bir maymun çiçeği aşı yeri.
Getty Images aracılığıyla Michael Nagle/Xinhua’nın fotoğrafı

Maymun çiçeği neden birdenbire bu kadar hızlı yayılıyor?

Araştırmacılar hala maymun çiçeğinin neden genellikle bulunduğu yerlerin dışına yayılmaya başladığını anlamaya çalışıyorlar. Virüsün tespit edilmeden dolaşmasına izin veren yeni özellikleri nedeniyle olabilir, ancak bu çok açık bir soru.

Metroda maymun çiçeği kapma konusunda endişelenmem gerekiyor mu?

Monkeypox öncelikle yakın fiziksel temas yoluyla yayılır, bu nedenle metro büyük bir risk olmamalıdır – sadece bir maske takın (NYC metrosunda maskeler hala gereklidir) ve ellerinizi yıkayın.

Maymun çiçeği, cilt rahatsızlığı olan birini toplum içinde filme almayı uygun kılar mı?

Ne? Hayır. Bu iğrenç. bunu yapma.

Maymun çiçeği hakkında en son bilgileri nereden alabilirim?

CDC maymun çiçeği sayfası burada. Güncel vaka sayılarını, belirti ve semptomlar hakkında daha fazla bilgiyi ve önleme ve tedavi ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.genel-2