Blockchain güvenlik firması PeckShield tarafından hazırlanan bir rapora göre, kriptoya yapılan saldırı sırasında fonları zincirler arası jeton köprüsü Nomad adına koruyan etik bilgisayar korsanları, yani beyaz şapka korsanları, fonları şirkete ait bir cüzdan adresine iade etmeye başladı. Şimdiye kadar, toplam kaybın yaklaşık yüzde 4.75’ini oluşturan yaklaşık 9 milyon dolar (kabaca 71 crore Rs.) iade edildi. Nomad’a yapılan ve 190 milyon dolardan (kabaca 1.505 crore) fazla fon çalınan bir saldırının ardından şirket, tokenlerin kurtarılması için Çarşamba günü bir cüzdan adresi yayınladı.

Etherscan’dan elde edilen veriler, şu ana kadar iade edilen tokenlerin 3,75 milyon ABD Doları değerinde, 2 milyon ABD Doları (kabaca 15,8 Milyar Rs) Tether, 1,4 Milyon ABD Doları (kabaca 11 Milyon ABD Doları) ve 1,2 milyon ABD Doları (kabaca 9,5 Rs) içerdiğini ortaya koyuyor. crore) Frax’ta.

Fonların çoğu, bilinen Ethereum Ad Hizmeti alan cüzdan adreslerinden geldi ve bu kişiler, saldırıya katılan 300 cüzdan arasında yer alıyor. Ancak, bilgisayar korsanlarının aksine, etik bilgisayar korsanları, protokolün saldırıyı takiben bir Tweetle fonları iade etmesini talep ettikten sonra, olay sırasında Nomad’ın fonlarının güvenliğini sağlamak için hızlı bir şekilde harekete geçti.

Güvenlik firması, üç ana adresin hala çalınan kripto paranın yaklaşık yüzde 50’sini barındırdığını tahmin ediyor. Ve çalınan fonlarda yaklaşık 6 milyon dolar (kabaca 47.5 crore) olan bu bilgisayar korsanlarının yüzde 10’unun ENS alan adresleri var. Bununla birlikte, Nomad ekibi fonları bulmak için kolluk kuvvetleri ve bir üst zincir analiz şirketi olan TRM Labs ile aktif olarak işbirliği yaptıklarını bir kez daha doğruladı.

Nomad, şimdiye kadar 20 milyon dolardan fazla (kabaca 158 rupi) geri ödemeyi başardıktan sonra, bilgisayar korsanlarına kullanıcı fonlarını geri almaları için yüzde 10’a varan bir ödül sunduğunu söyledi.

Nomad, “Ödül, şimdi öne çıkanlar ve zaten para iade edenler için” dedi.

Nomad, aldıkları varlıkların yüzde 90’ını iade eden bilgisayar korsanlarına karşı bu kişileri “beyaz şapkalı” bilgisayar korsanları olarak değerlendireceği için yasal işlem başlatmayacağını söyledi.
genel-8