28 Temmuz tarihli bir açıklamada Joe Biden, dört gözle beklediğini söyledi. işaret » Cips ve Bilim Yasası, daha sonra Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçti. 52,7 milyarı sadece yarı iletken sektörü için olmak üzere 280 milyar dolarlık bu zarf, Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin karşısında rekabet gücünü artırmayı amaçlıyor. Intel’in faydalanmayı planladığı bir sübvansiyon, aynı zamanda Asyalı rakipleri TSMC, Samsung ve diğerleri.

Yarı iletken üreticileri bu yeni yasadan çok şey bekliyor

Avrupa Birliği (AB), Çin ve aynı zamanda Japonya veya Güney Kore’den sonra, kendi Chips Yasasını oylama sırası Amerika Birleşik Devletleri’ndedir. Tedarik zinciri krizinin yanı sıra yarı iletken sıkıntısı devam ederken, Sam Amca küresel çip üretimindeki payındaki düşüşü tersine çevirmek istiyor. 1990’da %38 idi, bugün %10 civarında.

Aynı kategoride

Valve'in Buhar Destesi.

Tencent ve Logitech, bulut oyunları için taşınabilir bir konsol üzerinde çalışıyor

Başkan Joe Biden metni hararetle destekledi ve yalnız değildi. Haziran ayının sonunda Intel, yasama sürecinin yavaşlığından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirerek, şirketin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yatırımlarının bir kısmını sorgulayacak kadar ileri gitti. Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi (TSMC), Samsung, GlobalFoundries ve diğerleri de lobi yaptı.

Micron CEO’sunun özetlediği gibi FinancialTimeskendi şirketi için 2031 yılına kadar 150 milyar yatırım yapacağını açıklayan, Soru, bu fabrikaların inşa edilip edilmeyeceği değil, nerede inşa edileceğidir. “.

Amerikan toprağı önümüzdeki beş ila on yıl içinde yeni fabrikalar açacak. Intel, Arizona’da iki fabrika ve Ohio’da iki fabrikanın inşası için 100 milyar dolarlık yatırım planlıyor. TSMC, Arizona, Samsung’da 12 milyar dolarlık projesini başlattı ve 17 milyar doları Teksas’ı seçti. Hepsi Chips Yasası’nın desteğine güveniyor.

Ayrıntılarına göre duvar sokak günlüğüYasa, Amerikan yarı iletken üretimini artırmak için beş yıl içinde 39 milyar dolar sübvansiyon tahsis etmeyi planlıyor. 11 milyar insan gücü eğitiminin yanı sıra araştırma ve geliştirme için ayrılacak. Tüm endüstriyel know-how’ın kaybolduğu bir ülkede ciddi bir sorun. TSMC ve Intel zaten bu zorlukla karşı karşıya. Fazlalık, Pentagon projelerine ayrılmıştır. Bu tutara ek olarak, yeni fabrikaların maliyetlerini azaltmak için her türlü 24 milyar vergi kredisi kullanılacak.

Cips Yasası en iyi kime hizmet edecek?

Pasta ne kadar heybetli olursa olsun, herkes pastadan en büyük paya sahip olmak istiyor. Ticaret Departmanı, finansman sağlama sürecini açıklamadı. Kesin hedefleri hakkında daha fazla şey söylemedi. Bir basın açıklamasında basitçe duyurulur: ” Bakanlık, projeleri seçerken, yerli yarı iletken endüstrisini geliştirmek için gelecekte yatırım yapmayı taahhüt eden şirketleri (örneğin, araştırma ve geliştirme, işgücü eğitimi veya imalat yatırımları yoluyla) tercih edecektir. “.

Teoride, Kongre yabancı şirketlerin avantaj sağlamasına izin verdi. Sektör lideri TSMC’yi çekmek için bir koşul. Haziran ayında, TSMC’nin yönetim kurulu başkanı Mark Liu, şirketinin Amerika Birleşik Devletleri’nde kendini kurmakta zorlandığını ve böyle bir seçimin üretim için ek bir maliyet anlamına geldiğini açıkladı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birçok Amerikan şirketi kendilerini öncelik olarak görüyor. Yerel lider Intel, operasyona göre tek başına 12 milyar doları kurtarmayı umuyor. FinancialTimes.

Faydalanıcıların menşei Ticaret Bakanlığı da en ileri teknolojileri cezbetme veya çekmeme etkisine sahip olacaktır. TSMC ve Samsung bu alanda Intel’den bir adım önde. Tersine, daha az gelişmiş yarı iletkenler birçok endüstri için gerekli olmaya devam ediyor.

Çin hala görüşte

Bu ayrıntılar tanımlanmayı beklese de, ABD yönetimi federal parayı dağıtırken uygulanan güvenlik önlemleri konusunda ısrar etmeye karar verdi. Ticaret Bakanlığı var uyardı o ” Cips teşvikleri, şirketleri daha karlı hale getirmek veya hisselerini geri satın almak veya kârlarını şişirmek için onlara daha fazla nakit sağlamak için bir sübvansiyon değildir. “. Sektörün devlerinin zenginleştiğine şüphe yok, tüm para dünya yarı iletken üretimindeki Amerikan payının artmasına gitmeli.

Unutulmamalıdır ki, bu tasarının diğer amacı, Çin’in emellerine karşı koymaktır. Ticaret Bakanlığı’nın belirttiği noktalardan biri çok açık. Faydalanıcı şirketler on yıl süreyle yasaklanacak. Çin’de veya diğer ilgili ülkelerde önemli işlemlerde bulunmak “. Bununla sağlamak kastedilmektedir son teknoloji yarı iletken üretim kapasitesi veya mevcut yarı iletken üretim kapasitesinin önemli ölçüde genişletilmesi “, metin ısrar ediyor.

Çipler, Çin’in teknoloji ekonomisinin zayıf noktasıdır. Birleşik Devletler, sürekli olarak Pekin’in kendisini teknolojik olarak en gelişmiş çipleri üretme araçlarıyla donatma çabalarını engellemeye çalışıyor. ASML fabrikaları için alet üreticisinin birkaç yıldır düzenli olduğu TSMC gibi şirketlere karşı Amerikan baskısının ortaya çıkması. Bu arada Çin, gelişmiş çip ithalatına olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor. İki güç arasındaki teknolojik rekabet hala tüm hızıyla devam ediyor.genel-16