Küba’daki ATM’ler Rus ödeme sistemi Mir’in kartlarını kabul etmeye başladı, 2022’nin sonunda ülkedeki tüm satış noktalarında kabul edilecekler. Bu, cumhuriyetin turizm konularındaki büyükelçiliğinin danışmanı Juan Carlos Escalona tarafından açıklandı.


“Mir kartlarının ATM’lerde kabul edilmesinin planlandığı ilk aşama tamamlandı. İkinci etap kapsamında 2022 yılı sonuna kadar Mir kartları Küba’daki tüm satış noktalarında kabul edilecek. Bu tedbirin doğrudan uçuşların yeniden başlamasına ve Küba’ya Rus turizminin restorasyonuna yardımcı olacağını umuyoruz.”– dedi.

Küba'daki ATM'lerde Mir kartları kabul edilmeye başlandı

Escalona, ​​Devlete ait banka ATM’lerinin Havana’da ve popüler tatil beldesi Varadero da dahil olmak üzere büyük turizm merkezlerinde bulunabileceğini söyledi. 2021’de Küba’ya en büyük turist akışının Rus vatandaşları tarafından sağlandığını hatırlattı – ardından neredeyse 147.000 Rus ülkeyi ziyaret etti. Devlet Aeroflot ve diğer Rus havayollarının dokunulmazlığını garanti etmesine rağmen, Mart 2022’den bu yana Küba’ya doğrudan uçuş yapılmadı.

Küba, Rus turistlerin 2022-2023 kış sezonunda geri dönmesini umuyor. Şu anda tek transfer ile sadece İstanbul’dan Havana’ya uçabilirsiniz. Gidiş-dönüş uçuş, yolcu başına yaklaşık 250 bin rubleye mal olacak.genel-22