Enerji Bakanlığı’nın Tesla’yı haritaya koymasına yardımcı olan Gelişmiş Teknolojili Araç İmalatı programı, on yıldan uzun bir süredir ilk kredisini vermeye hazırlanıyor. Departman, General Motors ve LG Energy Solution’ın ortak girişimine yeni bir lityum-iyon pil üretim tesisinin inşasına fon sağlamak için 2,5 milyar dolarlık bir kredi vereceğini doğruladı. (Haber şuydu: ilk bildiren Reuters.)

İleri Teknoloji Araç İmalatı programı, veya ATVM, Tesla’ya zamanında verdiği 465 milyon dolarlık kredisi sayesinde EV başlangıç ​​​​dünyasında neredeyse efsanevi bir statüye ulaştı ve bu da şirketin erken bir ölümden kurtarılmasına yardımcı oldu. O zamandan beri, nakit sıkıntısı çeken bir dizi elektrikli araç girişimi de kredi talep etti, ancak boşuna; program temelde 2010’dan beri uykuda.

ATVM programı, eski Başkan George W. Bush’un idaresi altında Kongre tarafından, “Amerika Birleşik Devletleri’nde yakıt açısından verimli araç ve uygun bileşen üretimi için düşük maliyetli borç sermayesi sağlamak” için 25 milyar dolar tahsis edilerek oluşturuldu.

Diğer alıcılar arasında, her ikisi de Tesla’dan çok daha büyük hibeler alan Ford ve Nissan yer alıyor. Ford, ülke çapındaki fabrikaları yenilemek ve araçlarının enerji verimliliğini artırmak için 5,9 milyar dolar aldı ve Nissan’a Leaf elektrikli otomobilinin üretimini desteklemek için 1,45 milyar dolar verildi. (Tesla ve Nissan kredilerini geri ödediler.)

Tüm alıcılar da yapmıyor. Tesla gibi, Fisker Automotive de bir zamanlar gelecek vaat eden lüks elektrikli otomobil üreticisiydi. 2010 yılında, Enerji Bakanlığı ona 529 milyon dolar verdi, ancak 2011’de kilometre taşlarını karşılayamayınca fon donduruldu. O zamandan beri şirket iflas başvurusunda bulundu, daha sonra Çinli bir otomobil parçası tedarikçisi tarafından satın alındı ​​ve Karma olarak yeniden faaliyete geçti.

Özellikle, ATVM programı, Cumhuriyetçilerin, daha sonra iflas eden bir temiz enerji şirketi olan Solyndra’ya başka bir Enerji Bakanlığı kredisi vermesi nedeniyle eski Başkan Barack Obama ve yönetimine yönelik eleştirilerini artırdığı sıralarda karardı. İronik olarak, Tesla bir zamanlar “kaybeden” olarak alay edildi şirketi Solyndra ile karşılaştıran o zamanki başkan adayı Mitt Romney tarafından. Tesla CEO’su Elon Musk şimdi bir sonraki seçimde Cumhuriyetçi adaylara oy vermeyi planladığını söyledi.

Ancak takip eden yıllarda Demokratlar, temiz enerji şirketlerine hükümet destekli krediler verme konusundaki korkularını kaybettiler. Başkan Joe Biden, iki partili altyapı planının bir parçası olarak elektrikli araç şarjı için 5 milyar dolar sağladı ve bunların çoğu elektrikli araç şarj şirketlerine (Tesla dahil) kredi olarak ödenecek. Ve Biden’in iklim gündeminin çoğu Kongre’de duraksamış olsa da, ATVM programının yeniden dirilişi, bazı önceliklerini finanse etmek için yönetimin hala kullanabileceği bir pot paradır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, alıcı GM’dir. Biden, otomobil üreticisine dikkat çekti, üretim ayak izini genişletme planlarını övdü ve hatta GMC Hummer EV’yi test sürüşü yaptı. (“Harika bir araç,” diye bitirdi Biden.) GM, Ohio, Tennessee ve Michigan’da yeni tesisler inşa etmek amacıyla Güney Koreli LG Energy Solution ile Ultium Cells ortak girişimini kurdu.

Ultium Cells’in bir sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bu tesisler Amerika Birleşik Devletleri’nde 5.000’den fazla yeni yüksek teknoloji işi yaratacak” dedi. “Düşündüğünüz için minnettarız ve bir sonraki adımlarda Enerji Bakanlığı ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

“[Loan Program Office’s] DOE Kredi Programları Ofisi direktörü Jigar Shah yaptığı açıklamada, Ultium Cells’e koşullu taahhüt, Bakanlığın artan elektrikli taşıt talebini karşılamak için yerel bir tedarik zinciri oluşturmaya yardımcı olma çabalarının en son kanıt noktasıdır. “Bu yeni üretim tesisleri, mevcut lityum iyon pil teknolojilerinde iyileştirmeler sağlarken, üç eyalette binlerce iyi ücretli iş yaratacak.”genel-2