Yerde: Sunrise III güneş gözlemevinin iniş alanı. Kredi bilgileri: MPS

10 Temmuz’da balonla taşınan güneş gözlemevi Sunrise III’ün uçuşunun sona ermesinin ardından, ekip üyeleri iniş alanına ulaştı ve gözlemevinin bilim yükünü büyük ölçüde sağlam buldu. Güncel bilgilere göre, Sunrise III’ün merkez parçası olan taşıdığı güneş teleskopu güneşe doğrultulamadığı için uçuşun kalkıştan birkaç saat sonra sona erdirilmesi gerekiyordu. Bunun nedeni şu anda araştırılıyor. Gözlemevinin önümüzdeki yıl veya daha sonra başlatılması için tüm seçenekler inceleniyor.

Bu yılın Nisan ayının başından bu yana, uluslararası Sunrise III ekibi, Kuzey Kutup Dairesi’nden çok uzak olmayan küçük kuzey İsveç kasabası Kiruna yakınlarındaki Esrange Uzay Merkezi’nde stratosferik uçuşu için altı metre yüksekliğindeki güneş gözlemevini hazırlıyordu. Bir teleskop, üç bilimsel alet ve bir görüntü sabitleme sistemi ile donatılmış olan Sunrise III, güneşin görünür yüzeyinin hemen altından üst kromosfere uzanan 2.000 kilometreden daha kalın bir katmanından gözlemsel verileri toplamak üzere tasarlanmıştır. Mevcut küresel lojistik sorunlar nedeniyle, mümkün olan en erken lansman tarihi başlangıçta birkaç hafta ertelenmişti. Bundan sonra, uygun olmayan hava, görevin başlamasını daha da erteledi. 9 Temmuz Cumartesi günü ilk fırlatma girişimi, yağmur tehdidi nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldı.

10 Temmuz sabahının erken saatlerinde Sunrise III, ikinci fırlatma fırsatından yararlanmayı başardı: Sabah 03:44’te (CEST), güneş gözlemevi havalandı. Ancak, zaten sabah 9,05’te (CEST) uçuşun iptal edilmesi gerekiyordu. Teleskop güneşe doğrultulamadı, bu da gözlemsel veri elde etmeyi imkansız hale getirdi.

Gözlemevi, Norveç sınırından çok uzakta olmayan ıssız İsveç topraklarına güvenli bir şekilde indi. Bu arada iniş alanına ulaşan Sunrise III ekibinin üyeleri, teleskopta ve bilimsel cihazlarda ciddi bir hasar tespit edemedi. Gondol da inişten iyi kurtuldu. Göttingen’deki (Almanya) Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsü’nün müdürü olan Sunrise III Baş Araştırmacısı Sami K. Solanki, “Sunrise III görünüşe göre sağ salim ve dimdik indi” diyor.

Önümüzdeki haftalarda, gözlemevi önce Esrange Uzay Merkezi’ne geri getirilecek. Oradan, daha ayrıntılı araştırmaların yapılacağı Göttingen’e eve gidebilir. Ekip daha sonra Sunrise III’ün gelecek yıl veya daha sonra nasıl ve hangi koşullar altında yeniden başlatılabileceğini inceleyecek.


Balonla taşınan güneş gözlemevi Sunrise III için ilk güneş ışınları


Max Planck Derneği tarafından sağlanmıştır

Alıntı: Sunrise III iniş alanında güvenli bulundu (2022, 22 Temmuz) 23 Temmuz 2022 https://phys.org/news/2022-07-sunrise-iii-safe-site.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1