Volkswagen, çip krizinin ortasında STMicro ile yeni yarı iletken geliştirecek

Almanya‘s Volkswagen ve Fransız-İtalyan yonga üreticisi STMicroelectronics, otomobil endüstrisinin tedarik zincirini zorlayan küresel bir mikroçip krizinin ortasında yeni bir yarı iletken birlikte geliştirecek, şirketler Çarşamba günü söyledi.

Hareket, Volkswagen’in nasıl olduğunu gösteriyor, Avrupa‘nin en büyük otomobil üreticisi, yeni nesil ve düşük karbon emisyonlu araçlarda her zamankinden daha fazla bulunan cips arzı üzerinde daha fazla kontrol elde etmeye çalışıyor.

Bu, Volkswagen’in ikinci ve üçüncü derece yarı iletken tedarikçileriyle ilk doğrudan ilişkisi, yöneticilerin ima ettiği bir hamle, 2019’un sonlarında otomobil endüstrisini vuran çip sıkıntısından bu yana.

Volkswagen yazılım birimi Karyad Mayıs ayında yaptığı açıklamada, otomobilin çoğu durumda insan müdahalesi olmadan sürüşün tüm yönlerinin üstesinden gelebileceği Seviye 4 standartlarına kadar otonom sürüş için Qualcomm’dan çip üzerinde sistem tedarik edeceğini söyledi.

Bir Cariad sözcüsü, yeni anlaşmanın bu ortaklığı etkilemeyeceğini söyledi.

Taraflardan hiçbiri, STMicroelectronics’i Volkswagen’in en iyi teknolojik ortaklarından biri yapan anlaşmanın mali sonuçlarını açıklamadı.

Karyad ve STMikro Şirketler yaptığı açıklamada, Stellar mikro denetleyici yarı iletken ailesinin bir parçası olacak yeni çipi birlikte tasarlamaya hazır olduklarını söyledi.

Her iki şirket de “kabul etmek için hareket ediyor” Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi (TSMC) bunu üretecek, açıklamada söyledi.

“ST ve TSMC ile planlanan doğrudan işbirliği ile tüm yarı iletken tedarik zincirimizi aktif olarak şekillendiriyoruz” dedi. Murat AkselVolkswagen’in satın alma kafası.

“Arabalarımız için tam olarak ihtiyacımız olan çiplerin üretimini ve gelecek yıllar için kritik mikroçiplerin tedarikini güvence altına alıyoruz.”

Küresel yarı iletken kıtlığı, dünya çapındaki otomobil üreticilerini, depoları aylarca tıkayan bitmemiş araçlarla ve görünürde net bir sonu olmayan rekor dolu sipariş defterlerine hizmet edemez hale getirdi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9