Amerikan uzay ajansı NASA Salı günü yaptığı açıklamada, görev için bir iniş aracı geliştirmek için daha fazla zaman tanımak amacıyla su avcısı VIPER Moon gezicisinin fırlatılmasını bir yıl erteleyeceğini duyurdu.

göre Beyan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından, VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) Kasım 2023’te piyasaya sürülmek üzere ayarlandı, ancak şimdi bu fırlatma tarihi, yer testlerine daha fazla zaman tanımak için Kasım 2024’e kaydırıldı. VIPER’i Ay’ın Güney kutbuna ulaştıracak Griffin iniş aracı.

NASA, bir Pittsburg şirketi olan Astrobotic’i, ajansın Ticari Ay Yükü Hizmeti (CLPS) girişimi aracılığıyla 2020’de bu görev için VIPER ve Griffin arazi aracını geliştirmek üzere ticari ortak olarak seçti. VIPER, ayın Güney Kutbu’ndaki buz varlığını ve yüzeyin altındaki suyu gözlemlemek ve ölçmekle görevlendirilmiştir.

Uzay ajansı bir basın notunda, “Ek testler VIPER’in Ay’a teslimatına ilişkin genel riski azaltmayı amaçlıyor” dedi.

Ayrıca Okuyun | NASA’nın Azim Rover’ı Mars’ta Saç Topu Gibi Bir Nesneyi Lekeledi

Bu, görevin ikinci kez ertelenmesidir. 2020’de NASA, su avcısı gezicinin “yükseltilmesi” için ek süre kullanılacağını duyurdu.

VIPER gezici, bir golf arabası büyüklüğünde ve 1.000 pounddan biraz daha hafif. göre Bağımsızgezici, ay regolitini örneklemek ve derin gölgelerin milyarlarca yıl boyunca su buzunu koruyabileceği kraterler de dahil olmak üzere çeşitli ay arazilerinde su aramak için 3,28 fit uzunluğundaki matkabını kullanacak.

Özellikle görev, NASA’nın 2025’te başlaması planlanan ve insanları aya geri döndürmeyi amaçlayan Artemis programının önemli bir parçası. Suyun varlığı, ay yüzeyinde insanların uzun vadeli varlığının belirlenmesinde anahtar olabilir ve aynı zamanda, güneş sisteminin daha derin alanlarına insan uzay araştırmalarında da rol oynayabilir.genel-8